Audioknihovna - Starověký Egypt

Blažení zesnulí - rozhovor s Jiřím Janákem 2.část

Napsal Felgr Pavel on .

V prvním díle jsme se dozvěděli něco náboženských pojmech "ACH" a "BA". První se zapisoval hieroglyfem symbolizujícím ibise skalního, druhý hieroglyfem čápa sedlatého. Jiří Janák a druhá čast rozhovoru o posmrtném životě v Egyptě.

Blažení zesnulí - rozhovor s Jiřím Janákem 1.část

Napsal Felgr Pavel on .

S českým egyptologem Jiřím Janákem o posmrtném životě starověkých Egypťanů. Dozvíte se něco o staroegyptských náboženských pojmech "ACH" (blažení zesnulí) a "BA" (viditelný projev neviditelné moci).

O Egyptské knize mrtvých s Jiřím Janákem

Napsal Felgr Pavel on .

O knize mrtvých s Jiřím Janákem (ČEgÚ). Egyptská kniha mrtvých je vlastně soubor textů (říkání), které byly v různých dobách vybírány a členěny.

Další články...

Český egyptologický ústav

  • Historie Českého egyptologického ústavu

    Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.
  • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

    Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.
  • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

    Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě