fbpx
Zbyněk Žába

Zbyněk Žába se narodil 19. 7. 1917 v Doubravicích. Po absolvování Gymnázia v Hradci Králové se zapsal na Karlovu univerzitu - obor klasická filologie. Tomuto oboru se věnoval až do zavření vysokých škol v roce 1939. Po 2. světové válce přešel na orientalistiku-egyptologii. Univerzitní studia dokončil v roce 1949.

Profesní kariéra Zbyňka Žáby

V roce 1954 se docentem egyptologie. V letech 1955 - 1957 působil Zbyněk žába v Káhiře na Vysoké škole jazyků jako učitel češtiny. V roce 1959 byl jmenován profesorem egyptologie na FF UK. V roce 1958 byl na UK založen Český egyptologický ústav v Praze a Káhiře. Do funkce ředitele Českého egyptologického ústavu byl v roce 1960 jmenován Zbyněk Žába.

Zbyněk Žába ředitelem Českého egyptologického ústavuJ

V letech 1961-1965 se Český egyptologický ústav UK zúčastnil akce UNESCO v Núbii a podnikal výzkumy v Kertásí, Tafě, Wádí Kitně a Kalábši. Také se plně věnoval výzkumu na Ptahšepsesovy mastaby v Abúsíru a to až do roku 1974.

Zbyněk Žába přivedl expedici Karlovy university k vykopávkám pod pyramidami v Abúsíru. Právě Zbyněk Žába inicioval v roce 1960 vykopávky v Ptahšepsesově mastabě v Abúsíru. Byl vedoucím všech československých expedic do Núbie v období let 1961 - 1965, které byly zaměřeny na epigrafický a archeologický výzkum památek, které byly ohroženy vzestupem hladiny Nilu (tzv. Jižní chrám u Táfy, pevnost Kertásí, pohřebiště ve Wádí Qitně).

Zbyněk Žába byl členem řady zahraničních vědeckých institucí. Byl také prvním českým vědcem, který publikoval práci zaměřenou výhradně na pyramidy. Jeho kniha vyšla roku 1953 francouzsky a její český název zní "Astronomická orientace v starověkém Egyptě a precese světové osy".

Zbyněk Žába se studenty při práci

Zbyněk Žába se studenty při práci

Egyptologové

Mohlo by vás zajímat

Informace o webu

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.