Dokumentární filmy

Faraoni 18. dynastie dokonale napodobili své syrské nepřátele a vytvořili z bojového vozu obávanou zbraň. Bojový vůz stal velice rychle nedílnou součástí egyptské armády. Egypťané postupně vůz modernizovali, až našli ideální model pro počet loukotí, umístění kol atd.

Dokument popisuje vládu Amenhotepa IV. (Achnatona), kacířského faraona. Amenhotep IV. (Achnaton) jako první faraon přišel s myšlenkou uctívání slunečního kotouče (Atona) jako jediného boha. Po jeho smrti Tutanchamon vrátil Egypťanům "staré bohy". 

Achnaton a Nefertiti tvořili stejně dokonalý pár jako později Ramesse II. a Nefertari. Jenže právě Nefertiti a Amenthotep IV. (Achnaton) dokonale otřásli samotnými základy starověkého Egypta. Opustili Théby jako hlavní město, svrhli staré bohy a uctívali pouze jediného boha Atona. Kde ale skončili jejich mumie? O tom se dlouho diskutovalo ...

Druhý a závěrečný díl dokumentárního filmu vypráví o největších objevech starověkého Egypta. Dokumentem z roku 2007 provází tehdejší správce egyptských památek Dr. Zahi Hawass, kerý vybral s týmem předních archeologů deset nejdůležitějších objevů, jež společně skýtají úplný obraz starověké egyptské civilizace.

Mohlo by vás zajímat

Informace o webu

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.