Dokumentární filmy

Narmer jako sjednotitel kmenů a zakladatel egyptské říše. Jak to bylo na počátku starověkého Egypta a jak probíhal "sjednocující proces", který stál na počátku mocné říše?

Dér el-Medina byla vesnice sloužící pro řemeslníky, kteří pracovali na hrobkách faraonů v Údolí králů. Díky nálezům ostrak (z řečtiny "střep") máme o této vesnici řemeslníků poměrně dost informací.

Malý velký muž Ramesse II. - malý vzrůstem, velký tím, co dokázal. Ramesse II. byl velký stavitel - tolik chrámů, soch, obelisků nepostavil žádný faraon. Ramesse II. postavil i nové hlavní město Piramesse, ale také llinii pevností, které měly chránit Egypt před nepřáteli.

Ramesse II. - jeden z největších faraonů starověkého Egypta - nechal postavit během své vlády nové hlavní město Piramesse. Do stavby svého sídla vložil Ramesse II. celé jmění, ale město i s poklady beze stopy zmizelo. Ztracené město Piramesse se stalo námětem legend. Za 3 000 let bylo nalezeno, jeho objev ale odstartoval jednu z nejbizarnějších záhad v dějinách archeologie.

Piramesse bylo objeveno - jenže na jiném místě, než všichni čekali. Bylo objeveno na místě, kde jej Ramesse II. nikdy nemohl postavit - totiž na místě, které za jeho života neexistovalo. Ale jak se mohlo celé město objevit úplně jinde, než mělo?

Mohlo by vás zajímat

Informace o webu

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.