fbpx
Egypťané a magie

Barva hrála v magii starověkého Egypta významnou roli. O fyzickém i psychickém působení barev se ví odedávna a používá se úspěšně i dnes. Například ne každý ví, že modrá barva zlepšuje dýchání a snižuje krevní tlak, červená zvyšuje metabolické procesy v těle, oranžová napomáhá trávení a podporuje chuť k jídlu.

Podíváme se na některé barvy podrobněji.

  TÉMA OPOZICE STRATEGIE
bílá Vy nebo někdo z vaší blízkosti pociťujete neklid a chcete změnit důležitou oblast života. Hrozba změny postavení nebo pocity nejistoty. Zahajte změnu, ale začněte pozvolna.
černá Kolem vás je mnoho nevyřešených záležitostí. Vaše pochybnosti a obavy vás brzdí. Pusťte se do pozitivní akce neutralizující negativitu.
šedá Váhání nebo stav prázdnoty. Další konfliktní názory vás tlačí zpátky. Přizpůsobte své plány dosažení některých svých přání.
červená Hněv nebo lítost v životně důležité záležitosti. Může se velmi stupňovat úzkost ze zbytečné konfrontace. Nasměrujte svůj hněv do pozitivního jednání.
oranžová Krize základní víry nebo identity. Někdo se snaží vás ovládat. Udržte si svůj postoj, neútočte na jeho ego.
žlutá Vaše mysl nebo vlohy se šíří příliš slabě. Vaši snahu podkopávají zrada a žárlivost. Stanovte si priority. Uvědomte si, co se o vás říká.
zelená Přijměte citovou zodpovědnost, následujte své srdce. Kolem vás může být nenápadné emoční vydírání. Důvěřujte svým instinktům a neposlouchejte druhé.
modrá Zvažujete nějaké nekonvenční sblížení? Někdo blízký se vám snaží zkřížit cestu. Držte se pravidel, využijte k dosažení cíle svůj důvtip.
fialová Stojí před vámi volba mezi silnou emoční satisfakcí a krátkodobou výhrou. Drží vás zpátky nereálné naděje. Naslouchejte svým vnitřním hlasům.
hnědá Mínění druhých nebo příliš velká odpovědnost vám vysávají energii. Ti co od vás něco chtějí nebo vám radí, podkopávají vaši sebedůvěru. Použijte zdravý rozum, který vám pomůže zbavit se břemene.
Do osobního života vám vnikají problémy s udržením klidu a způsobují stres. Jste nuceni zvolit si něco, co nechcete udělat. Držte se dál od konfliktů jiných a soustřeďte se na vlastní klid.
zlatá Máte na vybranou: zamířit ke hvězdám nebo vsadit na bezpečí a nebo zůstat kde jste. Jiní říkají, že jste dosáhli svého limitu a odmítají vidět možnosti, které se před vámi otvírají. Stanovte si cíle. Věřte si.

 

Mohlo by vás zajímat

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.