fbpx
Gaston Maspero
Gaston Maspero

Gaston Maspero (celým jménem Gaston Camille Charles Maspero) se narodil 23. června 1846 v rodině chudých italských imigrantů ve Francii. Jeho zájem o Orient a Egypt vzbudily dvě rozhodující události.

V jedenácti letech přišel Gaston Maspero jako malý chlapec do knihkupectví, kam chodil poměrně často. Chtěl si koupit nějakou knihu o Egyptu, ale cena byla pro dítě, které mělo v kapse pár franků, příliš vysoká. Knihkupec pobavený a překvapený jeho vyspělostí mu knihu prodal s velkou slevou. V pokračování této události sehráli svou úlohu také moudrý učitel, dešťová přeháňka a blízkost Louvru. Tak se Gaston Maspero dostal do sálů věnovaných Egyptu a byla z toho láska na celý život.

Maspero a jeho setkání s Mariettem

K druhému setkání s egyptskou civilizací došlo prostřednictvím egyptologa Augusta Marietta. Ten desátý rok řídil Egyptskou památkovou správu.

V roce 1867 získal Gaston Maspero ve svých 21 letech diplom na filozofické fakultě. Během studia nevynechal žádnou přednášku kustoda egyptských sbírek Emmanuela de Rougé. Většinu znalostí získal Maspero ale samostudiem - pilně navštěvoval Louvre a studoval spisy Champolliona. Ani tato díla ho ale dostatečně neuspokojovala a tak si sestavil vlastní slovník a gramatiku.

August Mariette se o mladíkovi dozvěděl od Emmanuela de Rougé, ale nejprve byl k jeho schopnostem skeptický. Maspero ale Marietta přesvědčil, když mu zaslal překlad stély z Gabal Barkalu. Tehdy Mariette uznal, že se v tomto mladíkovi skrývá vynikající egyptolog - alespoň z filologického hlediska.

Maspero a jeho začátky v Egyptě

Maspero nějaký čas působil v Latinské Americe jako vychovatel, ale brzy se vrátil do Francie, roku 1870 získal francouzské státní občanství a obnovil styky s tamními egyptology. Konec roku 1880 ale přinesl pro Maspera zásadní zlom. Auguste Mariette stárl, trápily ho nemoci a tak bylo nutné najít někoho, kdo by ho mohl v čele egyptského oddělení nového muzea v Bulaku v plné míře nahradit. Dne 28. prosince 1880 byla vytvořena stálá mise v Egyptě a do jejího čela byl jmenován Gaston Maspero. Konečně se dostane do vysněné země - do Egypta.

Prvním velkým úspěchem bylo odhalení skupiny vykradačů hrobek, kteří se soustředili kolem rodiny ar-Rasúlovců na západním břehu Théb (Vasetu). Ahmad Abd ar-Rasúl nalezl totiž při hledání zatoulané kozy bohatou skrýš královských mumií z doby Nové říše a 10 let z ní pomalu odebíral starožitnosti a prodával na černém trhu. Maspero celou skupinu odhalil v roce 1881 a památky zachránil pro Egyptské muzeum v Káhiře.

Egyptologové

Mohlo by vás zajímat

Informace o webu

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.