fbpx
George Carnavon

George Carnarvon (celým jménem George Edward Stanhope Molyneux Herbert, 5. earl z Carnarvonu) se narodil 26. června 1866 v rodinném sídle Highclere Castle, jedné z nejkrásnějších soukromých nemovitostí v hrabství Hampsire. Ve čtyřiadvaceti zdědil George Carnavon rodinný titul a krátce předtím se oženil s dědičkou dynastie Rothschildů.

Do povědomí se George Carnavon dostal poté, co vybudoval jednu z nejlepších dostihových stájí ve Velké Británii. Byl také milovníkem rychlých vozů, což se mu málem v roce 1901 stalo osudným. V Německu měl vážnou autonehodu a lékaři mu doporučili, aby se na zimu vzdálil z vlhkého britského podnebí.

Carnavon na březích Nilu

V roce 1903 trávil lord Carnarvon poprvé zimu na březích Nilu. Egypt v něm nevzbudil okamžitě nadšení, naopak se mu zdálo, že se zde nedá nic zajímavého dělat. Podnebí mu sice svědčilo, ale Káhira ho začala brzy nudit. Na doporučení lorda Cromera (zástupce Velké Británie v Egyptě) se začal zajímat o starý Egypt. V tu chvíli ještě netušil, že se tento pokus změní v takovou vášeň.

Díky stykům lorda Cromera získal povolení k vykopávkám v lokalitě Šéch Abd el-Kurna. Tato lokalita byla sice důkladně prozkoumána, ale nacházela se kousek od luxorského hotelu Winter Place, který se stal Carnarvonovým novým hlavním stanem.

Carnavonovy první vykopávky

Po několika týdnech byla jediným výsledkem vykopávek lorda Carnarvona mumie kočky. To však nezmírnilo jeho zápal pro věc – právě naopak. Záhy si uvědomil, že aby získal koncesi k vykopávkám na místech, která by uspokojovala jeho ambice, musí spolupracovat s opravdovým archeologem. S touto představou se svěřil lordu Cromerovi, který ho představil Gastonu Masperovi. Maspero Carnavona seznámil s Howardem Carterem a mezi Carterem a Carnarvonem se okamžitě zrodilo upřímné přátelství a na dlouhá léta vytvořili nerozlučnou dvojici, které se podařilo objevit hrobku faraona Tutanchamona.

Obsah předsíně královské hrobky naplnil Carnarvona nezměrným štěstím, ale těšil se z něj jen chvíli. Stihl se ještě účastnit inventarizace předmětů z předsíně, otevření pohřební komory faraona Tutanchamona v únoru 1923 (viz. obrázek pod textem), ale 5. dubna 1923 nečekaně umírá po záhadném bodnutí hmyzem.

Carter a Carnarvon

Howard Carter a Lord Carnarvon před první schránou faraona Tutanchamona

Egyptologové

Mohlo by vás zajímat

Informace o webu

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.