fbpx
Mohamed Zakaria Goném
Mohamed Zakaria Goném

Mohamed Zakaria Goném byl egyptský archeolog, který objevil v roce 1952 pyramidu faraona Sechemcheta – pravděpodobného syna faraona Džosera. Krom jiného v ní Goném objevil kolem sedmiset nádob z porfýru a alabastru, několik zlatých předmětů, ze kterých vynikalo 21 zlatých náramků, považovaných za nejstarší sbírku zlatých šperků starověkého Egypta.

Pohřební komora faraona Sechemcheta

19.března 1954 byla slavnostně otevřena pohřební komora a uvnitř byl nejstarší sarkofág v Egyptě. Byl vyrobený z lešteného zlatoružového alabastru a ležely na něm zbytky věnce, které naznačují, že tu od pohřbu nebyl asi nikdo. Dne 26.července 1954 se po dvouhodinovém úsilí podařilo odstranit zasouvací desku, která je na boční straně sarkofágu. Sarkofág však byl prázdný a zklamání archeologa obrovské. To se opakovato i u mnoha dalších sarkofágů pocházejících z té doby, neboť tehdejší vládcové Egypta používali různé triky, které jim měly zajistit nerušený posmrtný život. Jedním z nich bylo vybudování několika hrobů.

Jeden z najvýznamnejších objevů v Egyptě v druhé polovině 20.století, díky kterému se Mohamed Zakaria Goném dostal do povědomí široké vědecké obci, tak skončil nečakaným neúspěchem. Gonéma to značne poznamenalo a v roce 1959 spáchal sebevraždu, když se utopil v Nilu. Tomu předchádzalo nespravedlivé obvinění z krádeže nádoby, ale ve skutečnosti šlo jen o byrokratický faux pas, protože jak zjistil J. P. Lauer, nádoba stála v jiném rohu než bylo naznačené ve vědeckém katalogu, jehož základy položil Ludwig Borchardt (1863-1938) múzea v Káhire.

Egyptologové

Mohlo by vás zajímat

Informace o webu

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.