Egypťané a móda - Starověký Egypt

Móda starověkého Egypta

Napsal Felgr Pavel on .

Pochopitelně jako každý, také Egypťané a Egypťanky si na módě zakládali a chtěli se líbit. Platí to od nejnižších vrstev obyvatel až po faraona - pochopitelně s vyšším společenským postavením se potřeba dbát na svůj zevnějšek zvyšovala. Pojďme tedy najít odpověď na otázku - Jaká tedy byla egyptská móda?

Odívání starověkých Egypťanů

Napsal Felgr Pavel on .

Od prvních dynastií do období Nové říše prodělala mužská móda velké změny. Oblečení muselo být zejména praktické – je potřeba si uvědomit, že v Egyptě po celý rok vládlo horko, prašné prostředí a tomu se pochopitelně musela přizpůsobit také móda.

Egyptské boty a sandály

Napsal Felgr Pavel on .

Egypťané byli první, kdo začal běžně nosit obuv – zejména sandály, které byly přizpůsobeny egyptskému horkému a suchému podnebí. Přiblížíme si tedy práci egyptského ševce. Kůže se vyčiňovala tukem – máčela se v tříslivech (např. egyptském kamenci).

Pak koželuh z olejnaté tekutiny kůže vyndal a nechal je vychnout. Když byly kůže suché, rozložily se na stůl a začaly se vytahovat na všechny strany, aby byly pružné a lehké. Bušilo se do nich paličkou, aby se olej do kůží snadněji vsákl. Tím byly kůže poddajné, nepropustné a hlavně – nepodléhaly hnilobě.

Úprava vlasů

Napsal Felgr Pavel on .

Egypťané si svého těla, a zejména vlasů, velmi hleděly. Úprava vlasů byla pro starověké Egypťany nedílnou součástí toalety. Egypťané příliš nechápali Asiaty, kteří si nechávali růst vlasy i vousy. Sami si totiž hlavu vyhovovali, aby jim lépe sedla paruka.

Muži si nechávali růst vousy jen dočasně – na znamení smutku po úmrtí v rodině. Zajímavé jistě je, že rusovlasí lidé byli podle starověkých Egypťanů nakaženi morem a opuštěni bohy – proto byli často vyobcováni ze společnosti a někdy dokonce i zavražděni.

Český egyptologický ústav

  • Historie Českého egyptologického ústavu

    Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.
  • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

    Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.
  • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

    Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě