fbpx
Egypťané a řemesla

Už v Archaickém období uměli Egypťané opracovat kůži. Koželuhové a ševci vyráběli z kůží oblečení, sandály, toulce, vaky, pouzdra na zrcadla nebo potahy křesel. Koželuhové jsou zachyceni na stěnách mnoha mastab jak natahují kůže, které považovali za nejdůležitější část zvířat. Dávali si proto velmi dobrý pozor, aby je při lovu nebo poté při opracování nepoškodili. U těch nejkrásnějších kůží neodstraňovali ani srst – jako například u levhartích kůží, do kterých  se odívali kněží.

Koželuhové, kteří patřili ke královskému paláci, pracovali pod dozorem královského správce. Ten se společně s vedoucím dílny staral o objednávky, hodnotil kvalitu kůží, vedl účetnictví, dohlížel na práci řemeslníků a chod dílny. Koželuhové pracovali pod širým nebem, ale i tak se museli vyrovnat s prostředím plným nedýchatelného vzduchu.

Kůže vylučovaly jen těžko snesitelné pachy. I když egyptskou techniku opracování kůží známe pouze ze zobrazení na zdech hrobek, poskytují tato zobrazení dostatek informací k tomu, abychom mohli popsat metodu opracování tukem, která byla jedinou Egypťany používanou metodou.

Opracování kůže tukem

Po změkčení kůže v objemných nádobách s olejem nebo kamencem byla kůže vytahována na velkých trojnohých dřevěných podstavcích. Tato část práce byla mimořádně důležitá, protože rozhodovala o tom, jak bude kůže pružná. Když byla kůže dostatečně pružná, byla znovu ponořena do olejové lázně a po určité době se začala znovu vytahovat na podstavci. Pak se nechala dostatečně vyschnout a řemeslníci ji kladívkem naklepávali, aby se do ní olej dostatečně vstřebal. Díky tomuto postupu dosahovali Egypťané nevídané pružnosti, ale také odolnosti proti hnilobě a vlhkosti.

Po této přípravě přišlo stříhání a jeho metoda se lišila podle toho, jaký výrobek měl být z kůže vyroben. Kůže byly rozloženy na nakloněné podstavce a koželuhové je krájeli noži s čepelí ve tvaru půlměsíce. Šídlem do nich pak proráželi otvory, kudy se pak protahovaly řemínky (pokud šlo o výrobu sandálů, vaků nebo toulců).

V období Střední říše se Egypťané naučili kůži prolamovat a začali ji zdobit různými motivy. Začali do kůží také vsazovat různé hřeby a kovové předměty.

Mohlo by vás zajímat

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.