fbpx
Tajemná země Punt

V dokumentech o starověkém Egyptu najdeme mnoho popisů země Punt, této rajské zahrady a eldoráda starého Egypta. Její poloha ale dlouho zůstávala zahalena tajemstvím. V chrámu královny Hatšepsut v Dér el-Bahrí jsou znázorněny cesty do země Punt. Odborníci se proto obrátili k tomuto chrámu, jestli se zde neskrývá vodítko. Nebo dokonce odpověď na otázku kde ležela tajemná země Punt?

V době 5. dynastie, 2 500 let př.n.l., se objevují první zmínky o cestáchi Egypťanů do vzdáleného kraje, který nazývali "země Punt". V době Střední a Nové říše bylo obchodování s Puntem ještě intenzivnější a objevovalo se stále více vyprávění, pohádek a znázornění týkajících se této tajemné země. Z maleb na stěnách v Dér el-Bahrí se dozvídáme, že krom zlata a vzácného ebenového dřeva přivezla Hatšepsut i vzácná zvířata - paviány, psy a stromy kadidlovníku.

Pavián pomohl určit zemi Punt

Byl to právě pavián, kdo pomohl určit, kde se země Punt nacházela. Pavián se totiž v Egyptě běžně nevyskytoval - byl přivážen ze země Punt a byl pro starověké Egypťany posvátným zvířetem. Jenže odkud tato zvířata pocházela?

V Údolí králů byla objevena mumie paviána, která byla podrobena zkoumání. Na ní byla provedena analýza stabilních izotopů kyslíku, která pomohla určit, kde se země Punt nacházela. Zkoumána byla paviánova srst a tak se zjistilo, kde zvíře žilo, než bylo dopraveno do Egypta.

Analýza ukázala na oblast, kde leží dnešní Eritrea nebo jihovýchodní část Súdánu. To znamená, že starověcí Egypťané museli plout po moři cca 1600km, než se do země Punt dostali. To je na tehdejší dobu skutečně nečekaný kousek.

Velké bohatství vzdálené země

V Puntu rostla zde bujná vegetace a žilo zde mnoho (pro Egypťany vzácných) zvířat. Z rostlin uveďme rozsochaté palmy, aromatické rostliny (olibán, pistácie terebintová), pryskyřice, myrha a pochopitelně kadidlo.

Kadidlo hořelo při pohřebních obřadech a v chrámech, sloužilo jako lék, kosmetický prostředek a používalo se při přípravě chutných pokrmů. Velké množství kadidlovníků nechala Hatšepsut zasadit před svým chrámem v Dér el-Bahrí.

Z fauny to kromě paviánů byli pilouni, želvy obrovské, levharti, nosorožci a žirafy. Ale ani nerostné bohatsvtí nenechávalo Egypťany chladným - zlato a elektron (přírodní slitina zlata a stříbra) byly pochopitelně také velmi žádané.

Egyptští faraoni

Starověký Egypt v pravěku

Archaické období

První dynastie faraonů

Období Staré říše

1. přechodné období

Období Střední říše

2. přechodné období

Období Nové říše

3. přechodné období

Období úpadku

Období Ptolemaiovců

Mohlo by vás zajímat

Informace o webu

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.