Tajemná země Punt - Starověký Egypt

Tajemná země Punt

Napsal Felgr Pavel on .

I když existuje řada popisů země Punt, této rajské zahrady a eldoráda starého Egypta, zůstává stále zahalena tajemstvím. Kde se nacházela tato bohy požehnaná země, z níž Egypťané dováželi zlato, kadidlo a ebenové dřevo?

V době 5. dynastie, 2 500 let př.n.l., jezdili Egypťané do vzdáleného kraje, který nazývali "země Punt". V době Střední a Nové říše bylo obchodování s Puntem ještě intenzivnější a objevovalo se stále více vyprávění, pohádek a znázornění týkajících se této tajemné země. V překrásném chrámu v Dér el-Bahrí na západním břehu Nilu v Thébách (Vesetu) jsou zachovány reliéfy zachycující výpravu, kterou právě do země Punt vyslala královna Hatšepsut.

Země Punt - co o ní víme

Co vlastně víme o této nádherné a daleké zemi? Je toho velmi málo - například víme, že:

 • země Punt se nacházela při ústí nějaké řeky
 • vesnice tvořily na pilotech vystavěné kulaté chýše, do nichž se vstupovalo po malém žebříku
 • fyziognomií se její obyvatelé podobali Egypťanům

Rostla zde bujná vegetace - kadidlovníky, rozsochaté palmy, porosty mangrove. Tehdejší umění také zachytilo pro Egypťany podivná zvířata jako pilouny, želvy obrovské, létavé ryby a řadu zástupců africké fauny, například levharty, nosorožce a žirafy.

Egypťané do země Punt dováželi cetky, které vyměňovali za nejrůznější výrobky: zlato, elektron (přírodní slitinu zlata a stříbra), ebenové dřevo, kůži šelem, aromatické rostliny (olibán, pistácie terebintová) a gumy, pryskyřici, myrhu a samozřejmě kadidlo - pro Egvpťanv tolik cenné.

Kadidlo hořelo při pohřebních obřadech a v chrámech, sloužilo jako lék, kosmetický prostředek a používalo se při přípravě chutných pokrmů. Ze svého tažení do země Punt přivezla královna Hatšepsut velké množství kadidlovníků, které nechala zasadit před svým chrámem v Dér el-Bahrí.

Předpokládalo se, že země Punt se nacházela na území dnešního Jemenu. Tato hypotéza ale není zcela oprávněná, protože království Sába zde vzniklo 800 let př.n.l. Velká egyptská tažení se ale datují víc než 2 000 let př.n.l. V současnosti většina historiků umisťuje zemi Punt k východním hranicím Súdánu a podél eritrejských a somálských břehů Rudého moře a Adenského zálivu.

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.
 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.
 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě