Faraoni starověkého Egypta

Ramesse II. vlád 67 let a když roku 1213 př.n.l. zemře, musel to být pro Egypťany šok. Vždyť téměř 3 generace neznali jiného faraona. Podívejte se na dokument, který popisuje posmrtný život Ramesse II. a jeho posmrtná dobrodružství, kdy jeho mumie podnikla takové cesty, o kterých se faraonovi ani nezdálo.

Faraoni Nové řiše neměli to, co jejich předci v období Staré říše - totiž klid a dostatek všeho. Přesto se v této době našel faraon, který se stal možná největším faraonem starověkého Egypta - Ramesse II. Jestli některý z faraonů dokázla výborně "prodat" svoje úspěchy (a neúspěchy prezentovat jako úspěchy), byl to právě Ramesse II.

Starověkému Egyptu vládne 4. dynastie faraonů a na trůn usedá Chufu (Cheops). Na trůn usedá faraon, který se stane na dlouhou dobu největším stavitelem starověkého Egypta. Chufu se zapsal do dějin jako stavitel Velké pyramidy (Cheopsovy pyramidy) v Gíze.

Amenhotep IV. / Achnaton se zapsal do historie jako náboženský reformátor. Když nastoupil na trůn, krátce poté zakázal všechny dosud uctívané bohy a jako jediného boha ustanovil Atona - sluneční kotouč.

Dokument přináší pohled na tohoto faraona starověkého Egypta, na budování nového hlavního města Achetatonu i na to, co následovalo po jeho smrti.

Achnatonova náboženská reforma (dokument na Google+)

Mohlo by vás zajímat

Informace o webu

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.