Tutanchamon a příčina jeho smrti - Starověký Egypt

Zkoumání mumie Tutanchamona - 1. díl

Napsal Felgr Pavel on .

I když to bude znít možná krutě, Tutanchamona proslavila jeho smrt. Ale jak vlastně tento mladý faraon zemřel? Zemřel přirozenou smrtí, nebo se stal obětí vraždy? Nebo snad nešťastná náhoda? Podíváme se na několik variant toho, jak poslední potomek rodu Thutmosů vlastně zemřel.

Zkoumání mumie Tutanchamona - 2. díl

Napsal Felgr Pavel on .

Nové zkoumání mumie Tutanchamona (2008 - 2010) odhalilo něco, čeho si dříve na CT snímcích nikdo nevšiml. Tutanchamon trpěl od narození poškozením levé nohy (tzv. koňská noha, pes equinovarus). V jednom prstu na noze neměl kost a nártní kosti byly zničeny nekrózou. Tutanchamon si proto při chůzi musel pomáhat holí a i tak musel při každém kroku velice trpět. Je také jediný faraon, který je například při lukostřelbě zobrazován v sedě (nikoliv ve stoje, jak bývalo obvyklé).

Průběh pohřbu faraona Tutanchamona

Napsal Felgr Pavel on .

Když mladý faraon Tutanchamon zemřel, jeho hrobka pravděpodobně nebyla ještě dokončena. Proto se má všeobecně za to, že byla rychle použita jiná hrobka, která snad byla původně určena pro Aje.

Ať tak či onak, kněží měli 70 dní na to, aby připravili Tutanchamona na „věčnou cestu“.

Český egyptologický ústav

  • Historie Českého egyptologického ústavu

    Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.
  • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

    Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.
  • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

    Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě