Kleopatra, poslední faraon - Starověký Egypt

Tajemná smrt královny Kleopatry

Napsal Felgr Pavel on .

Kleopatra byla posledním egyptským faraonem, po bitvě u Actia se stal Egypt na několik staletí římskou provincií. Jak ale zemřela? Byla skutečně uštknuta hadem a nebo byla zavražděna? Pat Brownová, kriminalistka zabývající se dávno zapomenutými případy, se podívá na tajemnou smrt Kleopatry.

Královna Kleopatra - portrét vražedkyně

Napsal Felgr Pavel on .

Tento dokument (ve slovenštině) líčí příběh poslední královny starověkého Egypta Kleopatry VII., jejího bratra Ptolemaia XIII. a sestry Arsione. V Efezu, městě nacházejícím se na území dnešního Turecka, objevili archeologové v jedné starobylé hrobce kostru mladé ženy.

Český egyptologický ústav

  • Historie Českého egyptologického ústavu

    Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.
  • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

    Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.
  • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

    Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě