Dahab - Starověký Egypt

Dahab, letovisko na Sinajském poloostrově

Napsal Felgr Pavel on .

Dahab (arabsky dahabun) je egyptské rybářské a turistické město na severovýchodním pobřeží Sinajského poloostrova u Akabského zálivu.

Slovo "dahab" je arabské označení zlata. Vzhledem k tomu, že se tu kdysi samotné zlato těžilo, je právě to důvod pro pojmenování města. Místní obyvatelé tvrdí, že je to kvůli sytě zlaté barvě písku. Letovisko Dahab je asi 2 hodiny jízdy mezi dalšími turistickými letovisky Sharm el-Sheikh a Nuweiba.

Nejvyhledávanější památkou je Klášter svaté Kateřiny, který stojí v místě, kde na úpatí u hory Sinaj podle bible uviděl Mojžíš hořící keř.

Pláže a koupání v letovisku Dahab

Dahab nabízí jemně písčité pláže s pozvolným vstupem do moře. To umožňuje i malým dětem vyřádit se v moři a přijít si na své. Moře je tu teplé a absolutně průzračné, proto je Dahab velkým lákadlem pro potápeče z celého světa. Blízko pláží, jsou korálové útesy, které skýtají ideální místo pro šnorchlování a tak si i "potápěč amatér" může přijít na své.

Český egyptologický ústav

  • Historie Českého egyptologického ústavu

    Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.
  • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

    Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.
  • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

    Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě