Hurghada - Starověký Egypt

Hurghada, původně rybářská osada u Rudého moře

Napsal Felgr Pavel on .

Hurgahada (arabsky Al-Ghardaqah) je suveréně nejznámnější a nejoblíbenější egyptské letovisko. Stejně jako Sharm El Sheikh byla i Hurghada ještě v polovině 20. století malou rybářkou osadou při pobřeží věčně vyhřátého Rudého moře.

Hurghada se nachází ve východní části Egypta a její pobřeží se táhne neuvěřitelných 90 km podél Rudého moře. Nedaleko od Hurghády jsou i další egyptská letoviska - Safaga (60 km jižním směrem) nebo Sharm El Sheikh (100 km vzdušnou čarou přes Rudé moře na Sinajský poloostrov).

Hurgháda - koupání i výlety za památkami

Všechny místní pláže jsou jemně písčité a moře skutečně čisté. To je také důvod, proč je Hurgháda vyhledávaná potápěči. Většina hotelů je přímo u moře, takže z hotelového pokoje na pláž to budete mít skutečně jen pár kroků.

V Hurghádě můžete spojit koupání s výlety po egyptských památkách - na pyramidy faraonů 4. dynastie v Gíze, do chrámů v Karnaku a Luxoru, nebo také do Údolí králů, kde si faraoni Nové říše začali budovat své hrobky v místním skalním masivu.

Český egyptologický ústav

  • Historie Českého egyptologického ústavu

    Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.
  • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

    Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.
  • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

    Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě