Oblíbené destinace - Starověký Egypt

Hurghada, původně rybářská osada u Rudého moře

Napsal Felgr Pavel on .

Hurgahada (arabsky Al-Ghardaqah) je suveréně nejznámnější a nejoblíbenější egyptské letovisko. Stejně jako Sharm El Sheikh byla i Hurghada ještě v polovině 20. století malou rybářkou osadou při pobřeží věčně vyhřátého Rudého moře.

Hurghada se nachází ve východní části Egypta a její pobřeží se táhne neuvěřitelných 90 km podél Rudého moře. Nedaleko od Hurghády jsou i další egyptská letoviska - Safaga (60 km jižním směrem) nebo Sharm El Sheikh (100 km vzdušnou čarou přes Rudé moře na Sinajský poloostrov).

Marsa Alam, letovisko v jihovýchodním koutě Egypta

Napsal Felgr Pavel on .

Letovisko Marsa Alam se nachází v jihovýchodním Egyptě na pobřeží Rudého moře. Jedná se o nejjižněji položené letovisko v Egyptě nedaleko obratníku Raka. Marsa Alam se nachází v místě, kde se Arabská poušť setkává s Rudým mořem.

Stejně jako Hurghada nebo Dahab bylo i Marsa Alam dříve malou rybářskou vesničkou. Dnes je ale Marsa Alam jednou z nejnavštěvovanějších turistických destinací v Egyptě. Vzestupem způsobilo mezinárodní letiště, které zde bylo otevřeno v roce 2001.

Sharm El Sheikh, jižní cíp Sinajského poloostrova

Napsal Felgr Pavel on .

Šarm aš-Šajch (v anglické transkripci Sharm El Sheik či Sharm el-Sheikh) je moderní turistické letovisko v nejjižnější části Sinajského poloostrova. Původně přístav a město hostící mnoho mírových rozhovorů je dnes jedním z nejnavštěvovanějších letovisek v Egyptě. Budovat se začalo až v 80. letech 20. století, kdy byl Sinajský poloostrov vrácen zpět Egyptu (1982).

Jedinečná příroda, velmi příjemné klima a hlavně nádherné korálové útesy udělali z letoviska Sharm el Sheikh turistický ráj. Právě turistický ruch tvoří v Šarm aš-Šajchu (Sharm el Sheiku) hlavní zdroj příjmů. Místní pláže vybízejí k různým zábavám, jako je potápění, šnorchlování, windsurfing nebo kanoistiku.

Dahab, letovisko na Sinajském poloostrově

Napsal Felgr Pavel on .

Dahab (arabsky dahabun) je egyptské rybářské a turistické město na severovýchodním pobřeží Sinajského poloostrova u Akabského zálivu.

Slovo "dahab" je arabské označení zlata. Vzhledem k tomu, že se tu kdysi samotné zlato těžilo, je právě to důvod pro pojmenování města. Místní obyvatelé tvrdí, že je to kvůli sytě zlaté barvě písku. Letovisko Dahab je asi 2 hodiny jízdy mezi dalšími turistickými letovisky Sharm el-Sheikh a Nuweiba.

Český egyptologický ústav

  • Historie Českého egyptologického ústavu

    Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.
  • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

    Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.
  • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

    Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě