Marsa Alam - Starověký Egypt

Marsa Alam, letovisko v jihovýchodním koutě Egypta

Napsal Felgr Pavel on .

Letovisko Marsa Alam se nachází v jihovýchodním Egyptě na pobřeží Rudého moře. Jedná se o nejjižněji položené letovisko v Egyptě nedaleko obratníku Raka. Marsa Alam se nachází v místě, kde se Arabská poušť setkává s Rudým mořem.

Stejně jako Hurghada nebo Dahab bylo i Marsa Alam dříve malou rybářskou vesničkou. Dnes je ale Marsa Alam jednou z nejnavštěvovanějších turistických destinací v Egyptě. Vzestupem způsobilo mezinárodní letiště, které zde bylo otevřeno v roce 2001.

Pláže a koupání v letovisku Marsa Alam

Místní pláže jsou jedny z nejhezčích v Egyptě. Čistá voda v moři vyzývá k objevování magického podmořského světa včetně pestrobarevných korálových útesů. Nejznámnější lokalitou k potápění je útes Samadai, který má tvar podkovy a je někdy také nazýván Domem delfínů.

Nedaleko se nachází Esna, Edfu a Kom Ombo, kde můžete navštívit zdejší chrámy. V Esně najdete chrám zasvěcený Chnumovi, Neit a Satet, který nechal postavit Ptolemaios VI. Filométor. Také v Edfu nechali Ptolemaiovci svoji stopu, protože Horův chrám v Edfu nechali postavit také oni. Ptolemaios VI. pak také započal se stavbou chrámu v Kom Ombo, který byl dokončen až za římské nadvlády.

Český egyptologický ústav

  • Historie Českého egyptologického ústavu

    Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.
  • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

    Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.
  • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

    Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě