Taba - Starověký Egypt

Taba, letovisko na hranicích s Izraelem

Napsal Felgr Pavel on .

Pokud se turisté vydají na Sinajský poloostrov, pak je jejich cílem nejčastěji Taba nebo Sharm el-Sheikh. Letovisko se nachází u hranic s Izraelem a právě jeho poloha sehrála svoji roli v historii města.

Od roku 1967 byla Taba okupována Izraelem. Izrael se ze Sinajského poloostrova stáhl v roce 1982, ale to nebyl případ Taby, kde se Egypt a Izrael dlouho nedokázali shodnout na místě, kudy povede hranice. Celý problém řešila až mezinárodní arbitráž, která v roce 1988 přisoudila letovisko Taba právě Egyptu.

Pláže a koupání v letovisku Taba

Taba nabízí krásné horské scenerie a zdejší moře je považováno za vůbec nejhezčí v celém Egyptě. Všechny pláže v Tabě jsou písčité s pozvolným vstupem do moře, a proto jsou jako stvořené pro rodiny s dětmi. Místní pláže jsou mnohem klidnější, než ty v jiných egyptských letoviscích a pokud tedy chcete klidnou dovolenou, mohli byste zavítat právě sem.

Český egyptologický ústav

  • Historie Českého egyptologického ústavu

    Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.
  • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

    Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.
  • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

    Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě