fbpx
Ptolemaios IV. Filopatór
Ptolemaios IV. Filopatór

Za vlády Ptolemaia IV. Filopatóra se změnila vnitřní i zahraniční situace způsobem, který znamenal konec předchozího rozmachu. Za vlády Ptolemaia IV. se snížil mezinárodní vliv Egypta, přišly hospodářské těžkosti a faraonova moc slábla.

Ptolemaios IV. FilopatórPtolemaios IV. nejprve vládl společně s matkou. Za jeho vlády měl značnou moc první ministr Sósibios. Právě on stál za vraždami předních členů královské rodiny - mezi jeho oběti patřila králova matka Bereníké, jeho bratr Magás a strýc Lýsimachos. Také se "podepsal" na smrti Kleomena III., který po nezdařeném povstání proti Sósibiovi spáchal sebevraždu a jeho děti, matka a ženy z jeho okolí byly bez výjimky odstraněny.

Syrské války pokračují

Stejně jako jeho otec vedl i Ptolemaios IV. boj se syrským panovníkem, kterým byl v té době Antiocha III. Průbojný seleukovský vládce sice zpočátku dosahoval v této čtvrté syrské válce (221 - 217 př.n.l.) výrazných úspěchů, jeho tažení však skončilo v bitvě u Rafie v roce 217 př.n.l.

Značnou zásluhu na vítězství ptolemaiovského vojska měl právě Sósibios, který byl velitelem pěchoty. Po tomto vítězství Egypt udržel jižní Sýrii, ale nemohl už Antiochovi III. zabránit v opětném upevnění syrských pozic na východě.

Smrtí Ptolemaia IV. skončila doba velmocenského i hospodářského rozkvětu Egypta. Podle názoru některých egyptologů byl nejhorším panovníkem z celé dynastie. Spíš než o vládu se staral o hostinu a pitky, které končily orgiemi a od svých řeckých poddaných dostal přezdívku Tryfón ("hýřil").

Egyptští faraoni

Starověký Egypt v pravěku

Archaické období

První dynastie faraonů

Období Staré říše

1. přechodné období

Období Střední říše

2. přechodné období

Období Nové říše

3. přechodné období

Období úpadku

Období Ptolemaiovců

Mohlo by vás zajímat

Informace o webu

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.