Huniho pyramida v Médúmu - Starověký Egypt

Huniho pyramida v Médúmu

Napsal Felgr Pavel on .

Posledním faraonem 3.dynastie byl Huni (Hunej), který si nechal postavit pyramidu v Médúmu. Tato pyramida byla původně stupňovitá (jak je patrné z obrázku) a teprve následník Huniho a zakladatel 4.dynastie Snofru tuto pyramidu přestavěl na „pravou“ pyramidu.

pyramida
Základní údaje o pyramidě:
délka základny po dokončení Snofruem: 147 m m
výška pyramidy po dokončení Snofruem: 93,5 m
úhel sklonu stěn: 51°50'35"

Související články

Český egyptologický ústav

  • Historie Českého egyptologického ústavu

    Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.
  • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

    Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.
  • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

    Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě