fbpx
Pyramidy Staré říše

Pyramidu i celý komplex v Sakkáře mohl pro tohoto faraona navrhnout znovu Imhotep, podobnost s komplexem Džosera je více než zřejmá. Tento komplex ale nikdy nebyl dokončen a jeho ruiny objevil až egyptský archeolog Muhammad Zakaríja Ghoném v roce 1952.

pyramida
   
Základní údaje o pyramidě: Popis pyramidy:
délka základny: 120 m A   Chodba
výška pyramidy: 70 m B   Chodba
  C   Pohřební komora
  D   Bílá ohradní zeď
  E   Sestupná chodba
  F   Vchod
   

Sechemchetova pyramida se základnou 120 metrů se nachází v Sakkáře jihozápadně od komplexu faraona Džosera. Měla mít 6 až 7 stupňů a měla být vysoká 70m. Měla být stavěna metodou skloněných vrstev, ale ještě během stavby byly práce zastaveny a tak je dnes vidět jen první stupeň s výběžkem druhého. Oba jsou z bílého vápence, který se získával přímo na místě stavby.

Dnes se z pyramidy faraona Sechemcheta zachoval první stupeň se zbytky druhého (120x120 na výšku 10m). Kolem něho byly zbytky vstupní šachty, trosky chrámu a rampy z dob stavby. V pozadí bylo 80 m bílé stěny ohradní zdi. Pod stupněm byla pohřební komora dlouhá 9 metru, vysoká a široká 5 metrů.

Obvod pyramidy lemovala ze tří stran podzemní chodba, ze které vystupovalo 132 komor pro pohřební výbavu. Našly se zde zlaté jehlice a hůlky, zlatá skříňka na líčidla a několik set démotických papyrů.

pyramida
   
A   Jižní dvůr
B   Severní dvůr
C   Jižní hrob
D   Bílá ohradní zeď

Mohlo by vás zajímat

Informace o webu

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.