Velká pyramida (Cheopsova pyramida) v Gíze - Starověký Egypt

Velká pyramida (Cheopsova pyramida) v Gíze

Napsal Felgr Pavel on .

Chufu (Cheops) nechal postavit Velkou pyramidu v Gíze, ale jinak o vládě tohoto faraona příliš informací nemáme. Krom slonovinové sošky se nám po něm nedochovalo téměř nic - pochopitelně až na Velkou pyramidu? Opomeneme teď různé teorie o tom, kdo, kdy, jak a proč mohl nebo nemohl postavit Velkou pyramidu a zaměříme se jen na ní. Pro začátek je dobré znát základní údaje, které o Velké pyramidě díky několika měřením bezpečně víme.

Velká pyramida (Cheopsova pyramida)
Základní údaje o pyramidě:
délka základny: 230,33 m
výška pyramidy: 146,59 m
úhel sklonu stěn: 51° 50' 50"
 
A  králova pohřební komora J  ohradní zeď
B  královnina pohřební komora K  díry na bárky u jižní strany pyramidy
C  podzemní komora L  díra na bárku u vzestupné cesty
D  ventilační šachty M  díry na bárky u východní strany pyramidy
E  Velká galerie N  zádušní chrám
F  vodorovná chodba O  kultovní pyramida
G  vzestupná chodba P  pyramidy královen
H  sestupná chodba Q  vzestupná cesta
I  vchod na severní straně pyramidy    
       

Další zajímavé údaje o pyramidě:

 • stěny pyramidy jsou přesně orientovány na všechny čtyři světové strany
 • úhly pyramidy dělí oblast nilské delty na dvě stejné poloviny
 • Velká pyramida (Cheopsova pyramida) je dokonalým geodetickým orientačním bodem - pomocí triangulace je možné měřit celou krajinu
 • Velká pyramida (Cheopsova pyramida) může sloužit také jako obrovské sluneční hodiny, protože stíny, které vrhá od poloviny října do začátku března, ukazují roční období a délku roku. Kamenné desky, které obklopují pyramidu mají délku, která odpovídá jednodenní délce stínu

Související články

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.
 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.
 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě