fbpx

V roce 1922 uplynulo 30 let, které Howard Carter strávil kopáním a hledáním starověkých hrobek v Egyptě. Jako jeden z předních světových odborníků v této oblasti často pracoval pro pohádkově bohatého sběratele starožitností Lorda Carnarvona. Ten ho najal, aby dohlížel na jeho vykopávky v Údolí Králů podél Nilu.

Howard Carter zde bydlel ve skromném domě z hliněných cihel, když pátral v oblasti a hledal unikající hrobku, ve které, jak věřil, by stále ještě mohly být ostatky Tutanchamona, záhadného egyptského faraóna 18. dynastie, který vládl v letech 1332 – 1323 př.n.l. Král Tutanchamon (v angličtině také jen Tut) nastoupil na trůn v 9 nebo 10 letech a zemřel ve věku asi 18 let, čímž se jeho příběh stal ještě více záhadným.

V roce 1922 však Lord Carnarvon informoval Cartera, že bude hledání financovat pouze po 1 další rok, jestliže se jim po tuto dobu nepodaří něco najít. Tento termín už skoro vypršel, když 4. listopadu Carterův poslíček s vodou zakopl o schody v písku, které vedly k důležitému pohřebnímu místu. Temperamentní Howard Carter okamžitě zavolal svému zaměstnavateli a nadšený Lord Carnarvon brzy přijel i se svým doprovodem na místo nálezu.

Objevení Tutanchamonovy hrobky za vteřinu dvanáct

Carterovy ruce se třásly, když za Carnarvonovy přítomnosti odkrýval hrobku. “Nejprve jsem nic neviděl, horký vzduch unikající z komory rozechvíval plamen svíčky, ale když se mé oči přizpůsobily světlu, pomalu se z mlhy vynořovala zvláštní zvířata, sochy a zlato – všude se třpytilo zlato” napsal později Carter. Netrpělivý Lord Carnarvon se ho ptal: “Vidíte něco?” Zírající archeolog se nakonec zklidnil natolik, aby mohl odpovědět: “Ano, nádherné věci!”

Společně odkryli nejzachovalejší a nejvíce neporušenou hrobku faraóna v Údolí Králů. O rok a půl později vstoupil Carterův tým do pohřební komory, kde našli zlatem pokrytou svatyni a truhly pokryté drahokamy. Zvednutím víka Tutanchamonova sarkofágu odkryli rakev z ryzího zlata, ve které byly uloženy mumifikované ostatky chlapce, krále Tutanchamona. Zpráva o objevu se rychle rozšířila po celém světě a šílenství kolem něj udělalo z Cartera přední celebritu.

Lord Carnarvon takové štěstí neměl. V Egyptě byl bodnut moskytem, do ranky se mu dostala infekce a o tři týdny později zemřel – jak je známo, tuto událost novináři připisovali “prokletí mumie”. Příběhu se chopili hollywoodští filmaři. Carterův deník a následné zveřejněné dokumenty, fotografie a dokumentární filmy obsahují podrobnosti o nejvíce vzrušujícím archeologickém objevu 20. století.

Zdroj: Smithsonian Magazine (online na http://www.smithsonianmag.com); Český překlad: Alííí
tento článek vznikl zkrácením “100 Documents That Changed The World” (100 dokumentů, které změnily svět) od Scotta Christiansona