Zajímavosti

Muzeum v Cambridge nechává zkoumat otisk prstu starý tři tisíce let. Otisk prstu byl objeven v roce 2005, ale do dnešního dne nebyl nikdy nikde publikován. Potvrdila to Julie Dawsonová, mluvčí Fitzwiliamova muzea, které schránu vystavuje.

Včera (pozn. redakce 16.12.2015) se uskutečnila rozsáhlá tisková konference v Egyptském muzeu. Na konferenci byly prezentovány výsledky restaurování známé masky krále Tutanchamona. Ministr pro památky Dr. Mamdouh Eldamaty, který je rovněž hlavou vědeckého týmu zodpovědného za restaurování masky po chybném restaurování v minulém srpnu, prohlásil, že maska bude od 17.12.2015 vystavena v muzeu na svém původním místě.

Egyptologové se přou o nové teorii, se kterou přišel nedávno britský egyptolog Nicholas Reeves. Jedná se o místo posledního odpočinku královny Nefertiti. Její hrobka je podle Revese možná za jednou z komor hrobky KV 62 faraona Tutanchamona.

V roce 1922 uplynulo 30 let, které Howard Carter strávil kopáním a hledáním starověkých hrobek v Egyptě. Jako jeden z předních světových odborníků v této oblasti často pracoval pro pohádkově bohatého sběratele starožitností Lorda Carnarvona, který ho najal, aby dohlížel na jeho vykopávky v Údolí Králů podél Nilu.

Mohlo by vás zajímat

Dokumentární filmy

Informace o webu

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.