fbpx
Zajímavosti

Masku faraona Tutanchamona poškodil zaměstnanec Egyptského muzea v Káhiře. Během čištění masky odpadl "faraonův vous" a pokus zaměstnanců připevnit ho pomocí lepidla zpět se příliš nevydařil. Pracovníci muzea totiž použili silné epoxidové lepidlo, které může poškodit masku samotnou.

Čeští archeologové objevili hrobku královny Chentkaus III., která byla pravděpodobně manželkou faraona Raneferefa. Raneferef byl faraonem 5. dynastie (2563 - 2423 př.n.l.) a vládl zhruba 7 let. Hrobka královny Chentkaus III. byla odhalena v Abúsíru, kde česká expedice dlouhodobě působí. V Abúsíru se nachází několik pyramid faraonů 5. dynastie.

Otázka, jak ve starověké civilizaci – bez pomoci moderní technologie – pohybovali s 2,5 tunovými kameny, které tvořili jejich slavné pyramidy, dlouho trápila egyptology a také mechanické inženýry. Nyní tým z Univerzity Amsterdam věří, že na vše přišli, i když řešení jim celou dobu hledělo to tváře.

Stupňovitá pyramida faraona Džosera, prvního faraona 3. dynastie, se nachází v Sakkáře. Tato stavba je nepochybně unikátem, ale v současnosti hodně poškozeným unikátem. Stupňovitou pyramidu ale neničí vandalové nebo turisté, ale restaurátorské práce.

Mohlo by vás zajímat

Informace o webu

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.