fbpx
Zajímavosti

Muzeum v Boltonu v severní Anglii plánuje vybudovat egyptologické křídlo za 1,8 miliónu liber, ve kterém bude přesná kopie pohřební komory krále Tuthmose III. v životní velikosti. Muzeum získalo v roce 2012 z fondu Heritage Lottery Fund 115.300 liber na obnovení svých egyptských galerií.

Při výstavbě plynovodu poblíž Tel Shadud v Izraeli došlo k vzácnému objevu - cca 3 300 let staré rakve. Rakev byla obklopena nádobami, řadou bronzových artefaktů a zvířecích kostí. Nálezy naznačují, že se jednalo o egyptský pohřební obřady.

Archeologové z ministerstva pro památky a dědictví v Egyptě učinili významný objev, když objevili starověkou egyptskou kapli vytesanou z vápence, jež sahá až do 11. dynastie (2125-1985 př. nl). První analýzy hieroglyfického textu vyrytého na stěně kaple naznačují, že patřila faraonovi Mentuhotepovi II., a byla postavena na počest boha Usira.

Ženy byly zase zodpovědné za štěstí domova, v životě i po něm. Prestiž žen byla natolik velká, že neštěstí, které dopadlo na vdovce, bylo připisováno nějakému „hříchu“, který skryl před svou manželkou a za který ho ona trestala. V dopise vdovce své zesnulé ženě, který byl nalezen v hrobce z období Nové říše, muž snažně prosí ducha své manželky, aby ho nechal na pokoji, protože nic zlého neudělal:

Mohlo by vás zajímat

Informace o webu

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.