fbpx
Zajímavosti

Archeologové našli hrob, který se datuje asi 1100 let př.n.l. Ministr starožitností Mohamed Ibrahim řekl, že hrob patří do stráže na vojenských archivů a královského posla do zahraničí. Objevením hrobu se podle Ibrahima "doplňuje kapitolu našich znalostí o Sakkáře."

Webové stránky Ahram Online podaly zprávu o tom, že dvě staroegyptské hrobky byly objeveny španělsko-egyptským týmem v el-Bahnasa archeologickém areálu ve městě Minjá v Egyptě. Hobky se datují do doby před cca 2 500 lety a obsahují sarkofágy s mumifikovanými ostatky písaře a kněze spolu s velkým množstvím pohřebních předmětů.

Zdá se vám, že to je nesmysl? Možná se budete divit ... Klíče, které byly objevené v Egyptě a Babylonu jsou datovány kolem 3000 let před n.l. Jedná se o jednoduché háky nebo dřevěné klíče s čepem. Takový klíč odemykal jednoduché zámky s padací závorou.

Za nejkrásnější ženu starověkého Egypta a jednu z nejkrásnějších žen historie je považována manželka Amenhotepa IV. / Achnatona - královna Nefertiti. Bustu královny Nefertiti, kterou zná dnes celý svět, objevil 6. prosince 1912 německý egyptolog Ludwig Borchardt se svým týmem.

Mohlo by vás zajímat

Informace o webu

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.