Zabraňoval Kleopatřin oční make-up infekcím? - Starověký Egypt

Zabraňoval Kleopatřin oční make-up infekcím?

Napsal Nakládalová Ivana on .

Kleopatra a příslušníci její dynastie si byli velmi dobře vědomi dvou věcí ohledně umělecky ztvárněného, svůdného kouřově-černého očního make-upu. Nové vědecké studie z Francie přinášejí poznatky o tom, že silně nalíčené oční linky starověkých Egypťanů byly hodny více než jen obdivu kvůli atraktivitě a svůdnému pohledu – chránily totiž před očními infekcemi.

Artefakty a dokumenty ze starého Egypta dokazují, že všichni příslušníci královské dynastie, muž i ženy, se líčili silnými černými či zelenými očními linkami. „Lidé se líčili denně“, říká spoluautorka studie Christian Amatore z Univerzity Pierre et Marie Curie v Paříži.

Oční make-up jako ochrana před infekcí?

Podle starověkých egyptských manuskriptů byl oční make-up oblíben kvůli své magické roli, podle které bohové Horus a Re ochraňovali před různými nemocemi. Bakteriální oční infekce jako např. zánět spojivek byly rozšířeným problémem v tropických nilských mokřinách, trpěl jimi téměř každý. Předchozí chemické analýzy zbytků prášku z obsahu starověkých nádobek izolovaly čtyři základní látky na olověné bázi. Mohlo by se zdát, že make-up je škodlivý, když je tvořen toxickými látkami pro člověka.

Výroba make-upu však vyžadovala tvrdou práci. Ovšem nová studie zjistila, že nízké dávky soli olova v make-upu by mohly mít užitečné vlastnosti: když soli přišly do kontaktu s kůží, zapříčinily, že tělo produkovalo oxid dusnatý. Tato chemikálie je známa tím, že stimuluje imunitní systém a pomáhá v boji proti původcům bakteriálních nákaz. Podle studie, na základě obsaženého množství ve směsi, mohl obýt množství oxidu dusnatého až 240%.

„Dvě z těchto chemikálií nebylo možné získat přírodně, musely být vyrobeny a výroba zabrala 30 dní tvrdé práce“, říká Amatore. „Podle mého názoru si byli staří Egypťané dobře vědomi, že tyto směsi přinášejí dobré zdraví a byly vyráběny za tímto účelem“.

Výsledky studie byly zveřejněny detailně 15.1.2010 v časopisu „Analytical chemistry“.

Make-up zabraňoval infekcím 
Make-up zabraňoval infekcím

Český egyptologický ústav

  • Historie Českého egyptologického ústavu

    Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.
  • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

    Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.
  • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

    Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě