< link rel="alternate" hreflang="cs-cs" href="https://www.starovekyegypt.net/">

Amenemhet V.

Amenemhet V. Sechemkare Amenemhet V. byl faraonem 13. dynastie, která vládla v Egyptě v čase, které nazýváme druhé přechodné období. Jeho vláda trvala 6 let (1796 – 1793 př.n.l. nebo 1786 – 1780 př.n.l.). Turínský papyrus uvádí jeho jméno jako třetí v pořadí. Musíme mít ale na paměti, že pořadí a délka vlády jednotlivých faraonů této dynastie je značně nejistá.

Amenemhet V. a Elefantina

Jednou z mála památek, kde můžeme najít jeho jméno je chrámový komplex v Karnaku. Egypťané zde tohoto faraona uvedli pod jménem Amena Chemau. Dalším důkazem existence tohoto faraona jsou fragmenty jeho sochy, které archeologové objevili na Elefantině. Na sochu umístil tvůrce tento nápis:

“Dobrý bůh, pán obou zemí, pán obřadů, král Horního a Dolního Egypta Sekhemkare, syn Ra Amenemhet, milovaný Sachmetou, paní Elefantině, kéž žije navěky.”

Hlavu a paže sochy objevili archeologové v 19. století a nyní se nachází v muzeu ve Vídni. Tělo sochy s výše uvedeným nápisem objevili v roce 1932 a nyní je v Asuánském muzeu.

Původně byla socha v chrámu bohyně Sachmet. Tu Egypťané považovali za zosobnění ochrany a božské moci faraona. Uctívali ji také jako božskou matku. Na reliéfech ze Sahureova a Niuserreova zádušního chrámu v Abúsíru znázornili umělci Sachmet, jak kojí faraony.

Sachmet – krutá bohyně

Sachmet byla spojována s válkou a bitvou a pomáhala faraonům porazit nepřátele. Archeologové její jméno vykládají jako “Silná”, proto Egypťané Sachmet zobrazovali jako lvici nebo ženu s hlavou lvice. Na hlavě nosila sluneční kotouč, který upozorňoval, že je dcerou boha slunce Rea. Byla manželkou stvořitele Ptaha a matkou Nefertema, byla proto velmi významnou memfidskou bohyní.