- Čvc 6, 2021
- Pavel Felgr
- Zemědělství
- 0 Comments
Základem egyptské stravy byl chléb a pivo. Elita měla jídlo bohatší na proteiny, ale jídelníček starověkých Egypťanů byl zcela jiný. Egypťané jedli především pšenici a ječmen. Maso a ryby tvořili zanedbatelnou část jejich jídelníčku. Pokud jde o stravu, byli tedy starověcí Egypťané převážně vegetariáni.
Jídelníček starověkých Egypťanů tvořila zejména pšenice a ječmen
Pro Egypťany byli základem jídelníčku chléb a pivo. Ať šlo o stavbu pyramid, chrámu nebo práci na poli – chléb a pivo byl základ pro každého Egypťana. Nil přinášel každoroční záplavy, které dokázali Egypťané postupně měřit pomocí zařízení, které se jmenovalo nilometr. Pokud byla hladina 8m, byly záplavy dostatečné, při 7 metrech se nezaplavila veškerá půda a 6 metrů znamenalo hlad.
Jenže – jak už to bývá – přišlo období, kdy záplavy byly malé a nastalo období dlouhého sucha. To se stalo kolem roku 1250 – za vlády Ramesse II. Egypťané se ale na dlouhé období sucha dokázali připravit. Byli šikovní zemědělci a pěstovali obilí, které dokázalo lépe odolávat suchu, což dokázala analýza uhlíku v egyptských mumiích v roce 2013.
Ty jasně dokazují, že pšenice a ječmen tvořila základ obživy běžných starověkých Egypťanů. To byl důvod, proč si starověký Egypt dokázal poradit v období více než 100 let období sucha. Dokázali pomoc dokonce i svým nepřátelům – jako například Ramesse II. pomohl Chetitům.
Egypťané jako genetičtí inženýři
Pro obdělávání půdy potřebovali starověcí Egypťané skot. Jenže dobytek není na vysoké teploty adaptovaný – takže jak to Egypťané dokázali? Výzkum z roku 2017 dokazuje, že chovali skot, který byl křížen s druhem Zebu, který snáší extrémní horko. Dodali tedy svému skotu DNA jiných zvířat – a to byl základ toho, že mohli obdělávat půdu i v tak extrémních klimatických podmínkách.