- Úno 25, 2023
- Pavel Felgr
- Egyptská města
- 0 Comments
Mennofer (Memfis) bylo hlavní město starověkého Egypta v období Staré říše. Po celé období starověkého Egypta zůstávalo významným administrativním a vojenským centrem. V jeho okolí vznikly v průběhu času rozsáhlé nekropole Sakkára a Abúsír.
Pokud byste chtěli najít egyptský Mennofer dnes, musíte hledat u dnešní vesnice Mit Rahína asi 30 km jihozápadně od Káhiry. Egypťané zde postavili velký Ptahův chrám nazývaný v egyptštině Hut ka Ptah (ḥwt kȝ ptḥ) – „Chrám Ptahova ka“. Podle tradice město i chrám založil nedoložený panovník Meni.
Mennofer v čase
Původní název města byl Inebuhedž (jnbw-ḥḏ) – „Bílé zdi“ – což poukazuje na opevněnou královskou rezidenci. Centrum tehdejšího města se nacházelo pod současnou vesnicí Mit Rahína a později se posouvalo na západ směrem k pyramidám. Podle zkráceného názvu pyramidového komplexu Pepi I. Men nefer Pepi – „Krása Pepiho je trvalá“ vznikl v období Střední říše název celého města Mennofer (mn nfr).
Významnou osobností města byl princ Chamuaset (též Chaemuaset). Chamuaset v pořadí čtvrtý syn panovníka Ramesse II., druhý s jeho manželkou Esetnofretou, byl veleknězem Ptahova chrámu a podílel se na přestavbě chrámu. Chamuaset založil Serapeum, rozsáhlé pohřebiště posvátných býků Hapiů.
Dnešní pozůstatky pocházejí především z doby vlády panovníků Amenhotepa III., Ramesse II. a Ptolemaia IV. V roce 1979 byl Mennofer zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.