- Čvc 19, 2023
- Pavel Felgr
- Zajímavosti
- 0 Comments
Egyptologové z pařížské Sorbonny (tým kolem Philippa Martineze) a univerzity v belgickém Lutychu provedli analýzu egyptských nástěnných maleb. Analýza ukázala, že Egypťané upravovali nástěnné malby v různých detailech, které nejsou na první pohled vidět.
Při zkoumání používali dvě nástěnné malby přímo v nekropoli ve starověkých Thébách. Egyptologové na místě prováděli různé chemické analýzy a zjistili, že obě malby byly ještě během starověkého období mírně upraveny.
Nástěnné malby z Théb a jejich výzkum
První malba představuje úředníka jménem Menna, který na nástěnné malbě drží ruce před svým tělem. Podle egyptologů tím pravděpodobně vzdává hold Usirovi. Chemická analýza ukázala, že malíři původně namalovali jednu ruku o něco níže. Poté ruku upravili a přiblížili jí druhé ruce.
Na druhé malbě je faraon Ramesse II. Egyptologové zjistili, že malíři změnili některé šperky na faraonových rukou a hrudi. Nyní viditelné šperky odpovídají období 20. dynastie, ale v době Ramesse II. se nepoužívaly.
Výzkum tedy potvrzuje, že Egypťané pravděpodobně upravovali nástěnné malby v drobných detailech často. Další malby v egyptských nekropolích se zkoumají už dlouhou řadu let. Malby se dříve zkoumaly v muzeích, protože na místě samém to nebylo možné. Moderní technologie to ale změnily.
A: Viditelný obrázek. B: UV fluorescenční snímek. C a D: makrofotografie zobrazující barvu prvního obrazu. E: Studie MA-XRF na ploše 12,8 x 22,8 cm2, skenovaná s dobou prodlevy 0,33 s/pixel a velikostí kroku 1,0 mm.
Zdroj: iRozhlas.cz