- Srp 13, 2023
- Pavel Felgr
- Egypťané a lékařství
- 0 Comments
Starověcí Egypťané uměli využít všechno, co jim příroda nabízela a nejinak tomu bylo v lékařství. Smícháním medu a octa vytvořili „zázračné léčivo“ zvané oxymel, který používali od léčby různých odřenin, proleženin až po popáleniny.
Tato sladkokyselá léčba byla velmi účinná. Egypťané přišli na to, že kombinace octa (účinné složky kyseliny octové) a léčivého medu snižuje počet mikrobů v ráně výrazně urychluje hojení. Egypťané používali pravděpodobně octy z granátových jablek, které se i dnes jeví jako nejúčinnější. Obsahuje totiž velké množství vitamínů, železa, vápníku, fosforu a hořčíku.
Oxymel (med a ocet) se vrací do medicíny
Znovuobjevení oxymelu je nadějí i pro dnešní medicínu. Lékaři se stále častěji setkávají u svých pacientů s rezistencí na antibiotika. „Při zkoumání starověkých receptů jsme si všimli, že pro omývání nebo ošetřování ran a otoků se běžně používala právě kombinace těchto dvou ingrediencí. To nás inspirovalo k tomu, abychom se na ni zaměřili v naší analýze,“ říká Erin Connelly, výzkumná pracovnice na University of Warwick.