- Lis 25, 2023
- Pavel Felgr
- Zajímavosti
- 0 Comments
Chrám Osirion v Abydu je unikátní stavbou, kterou Egypťané postavili v zadní části zádušního chrámu Setiho I. V současnosti je chrám pro návštěvníky uzavřen. To znemožňuje prohlídku pohřebních textů, ale Osirion si můžeme prohlédnout. Tím místem je zadní část zádušního chrámu Seti I. Z této části je dobrý výhled na kenotaf a jeho okolní vody.
Unikátnost tohoto chrámu je v tom, že napodobuje ostrov obklopený vodou. K chrámu vede hráz přes velký obdélníkový bazén, který byl pravděpodobně během používání chrámu plný vody. K hlavní stavbě chrámu s hrobkou vede 128 m dlouhá podzemní chodba. Egyptologové předpokládají, že architekti chrámu zvolili stejnou strukturu jako v hrobkách v Údolí králů. Uprostřed “pohřební komory” umístili stavitelé falešný sarkofág.
Zajímavostí je 10 sloupů z růžové žuly, z nichž některé váží až 100 tun a byly dopraveny na místo z Asuánu. Na vnitřní straně jednoho z monolitů zobrazil starověký malíř některé symboly Květu života. Květ života je jedním z nejdůležitějších symbolů posvátné geometrie. Staří Egypťané velkou část své architektury a umění založili na zvláštních proporcích, které považovali za posvátné.
Objevení Osirionu
Chrám Osirion v Abydu objevili archeologové Flinders Petrie a Margaret Murray v letech 1902–03. Petrie byl anglický egyptolog a průkopník systematické metodologie v archeologii a uchovávání artefaktů. Margaret Alice Murray byla anglo-indická egyptoložka a první lektorka archeologie ve Spojeném království.
Podle článku v časopise The Archaeologist měla ostrovní konstrukce chrámu Osireion pravděpodobně symbolizovat mýtický ostrov Aaru, který byl považovaný za posmrtný cíl duší blahoslavených zemřelých. „Chrám Osireion byl navržený tak, aby představoval ostrov Aaru, o němž se věřilo, že je místem podobným ráji, kde budou v posmrtném životě pobývat duše spravedlivých zemřelých,” říká egyptoložka, doktorka Emily Jonesová.
Zdroj: The Archaeologist