Hor I. kartuš Hor I. (také známý jako Hor Awibre  byl egyptský faraon 13. dynastie v období, které nazýváme 2. přechodným obdobím. V Tanisu objevili archeologové žulový blok s kartuší tohoto faraona a  kartuš Sechemre Chutaueje. Na základě toho egyptolog Kim Ryholt navrhl, že Sechemre Chutauej byl synem Hora I.

Turínský papyrus sice uvádí jméno Hor I., ale neuvádí délku jeho vlády – přesněji uvádějí délku vlády “ … a 7 dní“. Z dalších střípků se předpokládá, že jeho vláda netrvala déle než 2 roky. Nemáme žádný záznam o vazbě na Renseneba a to vedlo egyptology Ryholta a Bakera k tomu, že se Hor I. zmocnil trůnu násilím. Důkazy ale chybí …

Šachtová hrobka v Dahšúru

Hor I. - socha faraonova Ka

Hor I. byl pohřben v šachtové hrobce, která se nachází uvnitř komplexu v Dahšúru, který si nechal postavit Amenemhet III.  Šachtovou hrobku postavili Egypťané původně pro příslušníka dvora Amenemheta III. Jiná šachtová hrobka v komplexu tohoto faraona Střední říše se stala místem, kam Egypťané pohřbili „královu dceru“ Nubhetepti-khered.

Nabízí se otázka, proč právě pohřební komplex tohoto faraona. Chybí ale jakékoliv důkazy o tom, že by Hor I. nebo Nubhetepti-khered měli nějakou rodinnou vazbu na Amenemheta III.

Mezi pohřební výbavou objevili archeologové baldachýnovou truhlu, baldachýnové dózy a nechyběla ani socha faraonova ka v životní velikosti. Tato socha zůstala do dnešních dnů i když hrobku ve starověku vydrancovali lupiči. Je to jedna z nejzachovalejších a nejdokonalejších dřevěných soch, která přežila do dnešních dnů v tak dobrém stavu.

Archeologové v pohřební výbavě objevili také malé sošky, alabastrové a dřevěné vázy. Nachází se tu také dvě alabastrové stély popsané modře malovanými hieroglyfy a množství cepů a dřevěných tyčí, které byly všechny uloženy v dlouhé dřevěné bedně.