Artaxerxés III.

Artaxerxés III. byl perský velkokrál, syn Artaxése II. a pocházel z rodu Achaimenovců. Artaxerxés měl mnoho sourozenců, z nichž nejznámější jsou princové Dareios, Ariaspés a Arsamés. Antičtí spisovatelé ho popisují jako drsného muže, který odstranil své bratry, aby sám mohl usednout na trůn.

Na rozdíl od svého otce Artaxerxa II. i děda Dareia II.  byl velmi energický a huževnatý. Jeho hlavním úkolem bylo udržet rozsáhlou říši pohromadě navzdory všem problémům v řeckých částech říše.

Války s Egyptem

Sám si stanovil za cíl znovuzískání vlivu v Egyptě. V roce 350 př.n.l. vyslal vojsko proti faraonovi Nachtharehebovi, poslednímu představiteli 30. dynastie. Vedení armády svěřil svým vojevůdcům, ale Peršané nedosáhli žádného výrazného úspěchu. A tak musel připravit novou výpravu a na přelomu let 343/342 př.n.l. napadl v čele svého vojska Egypt. Podařilo se mu ovládnout Deltu i Mennofer a donutil Nachthareheba k ústupu do Núbie. Na jaře roku 342 př.n.l. pak dokončil obsazení celého Egypta.

Jenže ani to mu nepomohlo posílit prestiž říše a dokonce nastal spíš opak. Průběh a délka války totiž ukázala vojenskou slabost Persie, která měla velkou materiální a lidskou převahu potřebovala mnoho let, než ovládla izolovaný Egypt. Toho si všimli pochopitelně v makedonském království, kde vládl Filip II. (otec Alexandra Velikého). Filip II. ale uvažoval napřed o podmanění Řecka.

Artaxerxés III. umírá

Artaxerxés IV.

Artaxerxés  pád perské říše nezažil. Stal se obětí spiknutí, kdy ho otrávil jeho vrchní eunuch Bagoás. Ten k tomu pravděpodobně využil služeb dvorského lékaře. Korunu krále králů po Artaxerxovi převzal syn Arsés (Artaxerxés  IV.)

Jenže jeho vláda netrvala dlouho – cca 1 rok. Stejně jako jeho otec Artaxerxés III. se stal obětí spiknutí, kdy ho nechal odstavit vrchní eunuch Bagoás. Na perský trůn pak usedá poslední perský král Dareios III., kterého později čekalo několik bitev s Alexandrem Velikým.