- Dub 16, 2025
- Pavel Felgr
- Zajímavosti
- 0 Comments
Američtí a egyptští arecheologové objevili hrobku neznámého faraona. Hrobka se nachází v Abydu, zhruba 32 km severozápadně od Luxoru. Archeologové objevili hrobku neznámého faraona v prosinci 2024 a lednu 2025, ale zatím neidentifikovali jméno faraona ani dynastii, ke které patřil.
Americký egyptolog Joe Wegner, který vykopávky vedl k tomu řekl: „V době vlády těchto králů byl Egypt rozdělen na několik soupeřících království. Bylo tam mnoho konfliktů a zmatků.“
Nekropole Abydos a vykopávky
Královská nekropole v Abydu byla založena kolem roku 1839 př.n.l., když zde Egypťané pohřbili mocného faraona 12. dynastie Senusreta III. Jenže krátce po jeho smti Egypt upadl do období chaosu a nastalo tzv. 2. přechodné období. Hrobku tohoto faraona objevili egyptologové v letech 1901 a 1902, ale po několika letech místo opustili.
V polovině devadesátých let minulého století zde Wegnerův tým zahájil nové vykopávky. Kromě objevení Senusretovy hrobky objevil i hrobky několika dalších faraonů – mimo jiné hrobku faraona Senebkaje. Všichni faraoni patřili k dynastii, která vládla v Abydu v období mezi lety 1650 př. n. l. a 1550 př. n. l.
V nově objevené hrobce archeologové neobjevili žádné lidské ostatky. Hrobka, kterou egyptologové objevili je o něco starší než hrobka Senebkaje a Egypťané ji tak mohli postavit pro jednoho z jeho předků. Egypťané hrobku vysekali do skalního podloží a její stěny obložili vápencem. Strop hrobky pak postavili z hliněných cihel. Poloha hrobky, její mohutnost a hieroglyfické nápisy napsané v omítce na cihlách u vchodu do vápencové komory ji identifikovaly jako místo odpočinku faraona.
Muselo jít o hrobku faraona
Pokud srovnáme hrobku Senebkaje objevenou v roce 2014 a tuto hrobku, pak nově objevená hrobka je mnohem větší. Egyptologové se domnívají, že mohla patřit jednomu ze zakladatelů dynastie. Bohužel hrobku už ve starověku padla za oběť vykradačům hrobek a tak egypologové neobjevili žádné předměty, sarkofág ani mumii. To, co se dochovalo, však naznačuje její ztracenou nádheru.
„Myslím, že na toto období starověkého Egypta by to byl velmi bohatě vybavený pohřeb,“ poznamenává Wegner. „Architektura je poměrně působivá, takže si myslím, že pravděpodobně přilákala vykrádače hrobek poměrně brzy, a to pravděpodobně vícekrát.“
Nezbývá než doufat, že větu „archeologové objevili hrobku neznámého faraona“ budeme moci brzy nahradit větou „archeologové objevili hrobku faraona …“.

Zdroj: iDnes, National Geographic