- Čvn 3, 2017
- Pavel Felgr
- Zajímavosti
- 0 Comments
Dnes je to právě 164 let, kdy se 3. června 1853 narodil Sir William Matthew Flinders Petrie. Uznávaný egyptolog byl prvním profesorem egyptologie a pravým pionýrem na poli archeologie.
Petrie – terénní archeolog
Flinders Petrie (1853 – 1942) byl velmi aktivní na poli archeologie, i když to neměl vždy snadné. Dá se řící, že byl všude tam, kde se v oblasti argeologických výzkumů „něco dělo“. Z celé jeho práce uveďma například:
- vyměření pyramidy v Gíze
- prozkoumání Médúmské pyramidy faraona Huneje
- objevení dosud jediné sošky faraona Chufua
- prozkoumání pyramidy Ameneheta III. v Hawáře
- objevení korespondence Amenhotepa IV. / Achnatona s chetitským panovníkem
Petrie nebyl úředník od stolu, ale naopak byl pravý, nefalšovaný terénní archeolog. Podmínky, za kterých on i jeho spolupracovníci pracovali a žili, byly velmi tvrdé. Petrie byl pověstný houževnatostí a snad i přímo zálibou v drsných životních a pracovních podmínkách v egyptském terénu.
O poměrech, za kterých průkopníci egyptské archeologie pracovali, svědčí tato slova z jeho knihy: „Odjel jsem z Illáhúnu s pár velbloudy a skupinkou mužů a chlapců. Při okraji pouště jsme po 18 mílích dorazili do Médúmu. rozhlížel jsem se, kde bych se utábořil, abych měl klid a neslyšel, jak si muži v noci vyprávějí. Zvolil jsem si proto za ložnici zdobenou kapli prince Nefermaata….“
Liboval si i v „nezdravém způsobu stravování“ – byl schopný zhltnout téměř plesnivou konzervu při práci, zásadně nenosil ponožky a chodil v rozedraném zaprášeném oblečení…. a podobný životní styl vyžadoval i od svých spolupracovníků. Na výsledcích jeho práce však staví generace archeologů – egyptologů dodnes.
Flinders Petrie