- Pro 2, 2012
- Pavel Felgr
- Egypťané a balzamování
- 0 Comments
V tomto období se používaly především dřevěné rakve nebo rakve z lepeného plátna se žlutým podkladem. Rakve různorodého stylu byly antropomorfní a zdobené mnoha postavičkami. Výjevy znázorňovaly vítězství dobra nad zlem nebo království mrtvých. Objevovaly se také scény stvoření světa či znovuzrození a byly doprovázeny vysvětlujícími texty. Na vnitřní straně rakví a vík byli vyobrazeni velcí bohové a bohyně, jak přijímají mrtvého. Usir zesnulého provázel světem mrtvých a Nut mu poskytovala ochranu.
Později byly styly sarkofágů a rakví ještě rozmanitější. Masivní skříňové nebo antropomorfní sarkofágy se často tesaly z tmavého leštěného kamene. Všude se zobrazovaly náboženské výjevy. Dřevěné skříňové rakve byly doplněny rohovými sloupky a vyklenutým víkem. Celý jejich povrch pokrývala výzdoba s výjevy ze zádušních textů a s náboženskými scénami. Antropomorfní rakve byly střízlivější. V jednotlivých oblastech existovaly odlišné styly – někde se na víko rakve či sarkofágu zapisoval jediný sloupec textu, jinde byly celé rakve poseté tisíci hieroglyfů, které citovaly pasáže z Knihy mrtvých.
Ptolemaiovci a Římská doba
Sarkofágy a rakve z Ptolemaiovské a Římské doby byly velmi různorodé a představovaly směsici stylů, v níž byly patrné vlivy cizinců, kteří se v Egyptě usazovali. Dřevěné rakve, rakve z lepeného plátna ani kamenné sarkofágy již nebyly tak pečlivě opracované. Na jejich stěnách byla zachycena mnohá božstva, přepisované zádušní texty se ovšem nedržely originálu již tak věrně jako dříve. Ale i z této doby pocházejí například obdivuhodné dřevěné rakve vykládané sklovinou.