Sakkára vydala další tajemství – byla objevena svérázná „dílna mumií“ poslední dynastie nezávislých faraonů. 35 „klientů“ a množství artefaktů spojených s procesem balzamování těl. O nálezu informovalo egyptské ministerstvo památek.


Sakkára – pohřebiště nejen v období Staré říše

Ramadan Hussein, ředitel vykopávek a profesor univerzity v Tübingenu, se vykopávkami v Sakkáře zabývá už několik let. Se svým týmem využíval nejmodernější metody vědy, včetně 3D laserových scannerů a radarů. Na pohřebišti v Sakkáře se svým týmem začal Hessein pracovat před dvěma lety. Na místě je pochována 26. dynastie faraonů, kteří v Egyptě vládli po pádu Asyrské říše a během porážky od Perské říše.

Původně se tým Husseina snažil najít několik známých hrobek faraonů 26. dynastie, které byly odhaleny už na konci 19. století a dnes jsou znovu pohřbeny pod novými vrstvami písku. Jenže … Nedaleko hrobky jednoho z činovníků faraona Ahmose II. zachytil radar místnost čtvercového tvaru, která nebyla podobná typickým hrobkám doby 26. dynastie. Ležela v hloubce 13 metrů a její délka a šířka byla přibližně pět metrů.

“Dílna mumií” ukrytá 13 metrů hluboko

Když se archeologové dostali do tajemné místnosti, objevili, že nejde o hrobku, ale o unikátní „dílnu mumií”. Uvnitř této dílny našli 35 připravených mumií, pět sarkofágů, množství drahocenných sošek, lněná roucha, olej na mumifikaci, vanu na namáčení těl, zlatou masku a návod na mumifikaci.

Nyní archeologové a vědci zkoumají všechny nálezy. Jejich analýza by měla ukázat, jak se změnila tradice mumifikace za tisíc let starověkého Egyptu a proč byla tato díla postavena pod zemí.

Zdroj: Sputnik Česká republika