- Čvn 10, 2010
- Pavel Felgr
- Zajímavosti
- 0 Comments
Egyptská archeologická expedice pod patronací Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA) objevila pohřebiště 53 skalních hrobek ze Střední a Nové říše a z období 22. Dynastie (ca. 931-725 př.n.l.). Nově objevené pohřebiště se nachází v jihovýchodní části pyramidového pole v Illáhúnu v oblasti Fajjúmu.
Objev oznámil ministr kultury EAR Farúk Husní a dodal, že se hrobky liší tvarem a strukturou. Některé hrobky mají jen jednu pohřební šachtu vedoucí do horní komory, z níž vede další šachta do druhé, níže položené komory. Generální tajemník SCA Zahi Hawass řekl, že výzkum těchto hrobek odhalil dřevěné rakve s mumiemi zavinutými do plátěných obinadel a pokrytými kartonáží.
Výzdoba a nápisy na obinadlech mumie se dochovaly ve velmi dobrém stavu. Byly také objeveny zuhelnatělé fragmenty dalších rakví, které byly pravděpodobně spáleny v koptské době. Mezi rakvemi objevili egyptologové 15 malovaných masek a řadu amuletů a keramických nádob.
Inspektor památek Horního Egypta a vedoucí této expedice, Dr. Abdelrahmán el-Ajedí, řekl, že byla rovněž objevena pohřební kaple ze Střední říše s příslušným obětním stolem. Podle předběžného průzkumu byla kaple v pozdějším období opakovaně využívána k dalším pohřbům, pravděpodobně až do Římské doby (30 př.n.l.-337 n. l.). Archeologové objevil také keramické rakve a bronzové a měděné šperky z Římské doby a řadu dobře dochovaných fajánsových amuletů.
Zdroj: Český egyptologický ústav