- Zář 5, 2006
- Pavel Felgr
- Zajímavosti
- 0 Comments
Během předvčerejší noci vyzdvihli vědci v egyptském Luxoru ze sarkofágu mumii Tutanchamona a podrobili počítačové tomografii. Stalo se tak poprvé v historii zkoumání těchto ostatků. Pomocí nejmodernějších vyšetřovacích metod chtějí zjistit přesný věk Tutanchamona, který podle dobových záznamů nastoupil na trůn jako osmiletý a vládl údajně deset let (1319-1309 před n.l.)
Legenda o Tutanchamonově klatbě
Tato legenda vznikla ve dvacátých letech 20. století, kdy několik spolupracovníků Brita Howarda Cartera, kteří se bezprostředně zúčastnili vykopávek v Údolí králů, zemřeli za záhadných okolností krátce po otevření faraonova hrobu. Mnozí tehdy uvěřili tomu, že jde o pomstu panovníka za narušení jeho posmrtného klidu. Až později se zjistilo, že příčinou předčasného úmrtí Carterových spolupracovníků byla nebezpečná plíseň.
Ředitel egyptského památkového úřadu Zahi Hawass v Káhiře prohlásil, že faraonova mumie je silně poškozená, mimo jiné také proto, že Carter z ní odstraňoval zlaté ozdoby neodborným a surovým způsobem. Dobře zachovalá zůstala jen panovníkova hlava.
Vyšetření počítačovou tomografií se uskutečnilo v nočních hodinách, jelikož se vědci snažili vyhnout velkému množství zvědavců. V průběhu 15 minut nasnímal počítač z tělesných pozůstatků panovníka 1700 záběrů.
Co nám Tutanchamon prozradí?
Výsledky tomografie, která se po protestech archeologů i obyvatel Luxoru neuskutečnila v Káhiře, ale přímo v Údolí králů, by měly být zveřejněny asi během tří týdnů. Hawass zdůraznil, že nedovolí, aby se z faraonovy mumie odebrali vzorky tkanin na výzkum DNA. Taktéž trval na tom, aby panovníkova mumie byla po krátkém “výletě” co nejdříve opět uložena do sarkofágu v pohřební komoře.
Dovnitř sarkofágu nově vědci vložili přístroj, který má zabezpečit, že Tutanchamonovy tělesné pozůstatky budou v budoucnosti odpočívat při ideální teplotě a vlhkosti vzduchu. Tutanchamonova pohřební výbava patří k největším skvostům Egyptského muzea v Káhiře.
Zdroj: National Geographic