- Srp 26, 2020
- Pavel Felgr
- Zajímavosti
- 0 Comments
Tři zvířecí mumie – kočku, hada a ptáka – prozkoumali vědci z univerzity ve welšském Swansea. Všechny tři mumifikovaná zvířata byla z obvazů „digitálně rozmotána”. Získali tak detailní trojrozměrné snímky mumií. Ty jim následně poodhalily i to, jak se Egypťané ke zvířatům chovali za života i po smrti.
Provedená “digitální pitva” pomocí počítačové tomografie dovolila sejmout obvazy z těchto zvířecích mumií, aniž by byly jakkoliv poškozeni. Pokud by se mumie měli rozmotávat doopravdy, jejich poškození by bylo více než jisté.
Co odhalili zvířecí mumie
Starověcí Egypťané byli proslulí tím, jak připravovali těla zemřelých do posmrtného života. Proces mumifikace se postupně vyvíjel a zdokonaloval. Ovšem nemumifikovali se jen lidé, ale i zvířata. A to i velká zvířata – důkazem toho budiž Serapeum objevené francouzským egyptologem Mariettem. Společně s lidmi však mumifikovali i řadu zvířat včetně koček, psů, ptáků, hadů, krokodýlů, a to po řadu století.
„Egypťané využívali a trápili zvířata, stejně jako my,” uvedla spoluautorka studie Carolyn Gravesová-Brownová, podle které lze na zvířecích ostatcích pozorovat špatné zacházení. Tři zkoumané zvířecí mumie podle všeho sloužily jako „děkovné oběti”.
Vědci zjistili, že had – přesněji řečeno mládě kobry egyptské – měl podle zvápnělých ledvin za života málo vody a uhynul na přelomení páteře. Uchoval se svinutý ve smyčce a s doširoka otevřenou čelistí.
Kočka, respektive kotě staré cca pět měsíců, mělo přelomený vaz, což mohlo být příčinou smrti. Mohlo k tomu dojít také až při balzamování, ale to se zdá velmi nepravděpodobné vzhledem k opatrnosti starověkých Egypťanů.
Ptáka, kterého vědci identifikovali jako poštolku obecnou, by mohl představovat boha Re nebo boha Hora. Ti byli zobrazování s hlavou dravce. Hadi byli spojováni s množstvím egyptských bohů, kočky většinou značily bohyní plodnosti Bastet, která byla někdy vyobrazena jako žena s kočičí hlavou.