Ptahšepses si nechal svou hrobku postavit hned v sousedství mastaby princezen. Ptahšepsesova mastaba byla vybudována ve třech stavebních fázích, které odrážely Ptahšepsesovo postupně vzrůstající bohatství a moc. Je zajímavé, že již v první stavební fázi šlo o velkou a zcela dokončenou hrobku (na půdorysu cca 30 × 20 m). Dělníci dokončili i obložení vnějších stěn vyhlazenými bloky z jemného bílého vápence. Byly zde i některé královské stavebními prvky – jako například konstrukce pohřební komory a sarkofág z červené žuly. Z původní polychromované reliéfní výzdoby vnitřních stěn mastaby z první stavební fáze se až na zlomek stylizovaného palácového průčelí na vnější stěně serdábu, místnosti pro sochu, nic nedochovalo.

Rozšíření mastaby k východu a jihu (druhá stavební fáze) zahrnovalo nový vchod s dvojicí vápencových šestistvolových lotosových sloupů, obětní síň se třemi nikami pro Ptahšepsesovy sochy a některé další místnosti. Tuto fázi dělníci nedokončili, protože ustoupila třetímu – ještě velkolepějšímu projektu. Nejen svými rozměry (půdorys cca 56 × 42 m), ale i charakterem některých částí nakonec mastaba připomínala spíše královskou než soukromou hrobku.

Vznikl nový, ještě okázalejší vstup s dvojicí vápencových osmistvolových lotosových sloupů (jde mimochodem o nejstarší doklad tohoto typu sloupu vůbec). Přibyl i velký pilířový dvůr, dva soubory velkých skladištních komor a obrovský otevřený prostor pro pohřební loď.

Grafita na blocích ze třetí fáze se jménem „inspektora Velkého domu (tzn. královského dvora)“ Raneferefancha dokazují, že stavbu mastaby zahájili Egypťané během první dekády Niuserreovy vlády. Stavba trvala více než deset let a byla dokončena až někdy během 3. dekády vlády tohoto panovníka.

Ptahšepsesova mastaba – výzdoba a rodina

Na jižní stěně pasáže směrem do obětní síně znázornil malíř scénu s obrazy a tituly vezírových synů. Scéna je uspořádaná do dvou registrů nad sebou. Ve spodním registru jsou:

  1. „jeho nejstarší syn, jediný přítel, kněz předčitatel, Chafini“ (obraz byl stesán, ale lze jej při určitém nasvícení zčásti rekonstruovat)
  2. „jeho syn, jediný přítel, kněz předčitatel, služebník trůnu, Kahotep“
  3. „jeho syn, jediný přítel, kněz předčitatel, služebník trůnu, Ptahšepses (junior II.)“

V horním registru jsou:

  1. „jeho nejstarší syn, jediný přítel, kněz předčitatel, Ptahšepses (junior I.)“
  2. „jeho syn, jediný přítel, tajemník svého pána, Hemachtej“
  3. „jeho syn, jediný přítel, tajemník svého pána, Chenu“

Ptahšepsesova mastaba

Ptahšepsesova mastaba