- Pro 20, 2020
- Pavel Felgr
- Egyptská města
- 0 Comments
V roce 2011 proletěl satelit nad bájným městem Tanis. Ten se nachází v Deltě Nilu 160 km severovýchodně od Káhiry. I když to bylo velké a významné město, tak na povrchu toho není k vidění příliš mnoho. Egyptologové věří, že většina tohoto města se stále ještě nenašla.
Hledat město pomocí vykopávek je nesmysl. Egyptologové tedy použili satelit a infračervené snímkování. Satelit pořídil snímky ze vzdálenosti kolem 600 km. Podle snímků se zdá, že se Tanis rozkládal na 550 akrech (což je zhruba 300 fotbalových hřišť).
V roce 1939 objevil Pierre Montet v Tanisu několik monumentů se jménem Ramesse II. Domníval se, že by mohlo jít o Piramesse. Při odkrývání části chrámu objevil nečekaně několik zapečetěných hrobek. V těchto hrobkách pak našel jedny z nejcennějších artefaktů, které se v Egyptě našly. Nedotčené hrobky a v nich stříbrné rakve. Stříbro bylo v Egyptě vzácnější než zlato, protože zlata byl dostatek, ale stříbro se muselo dovážet.
Tanidský poklad předčil to, co našel Howard Carter v hrobce faraona Tutanchamona. Objevy sice všem braly dech, ale svět pohlcovala 2. světová válka, a tak musely být vykopávky přerušeny.
Snímkování v 21. století – Tanis je mnohem větší
V roce 2014 dorazil do Tanisu tým francouzských archeologů a polských geofyziků. Jejich cílem bylo rozšířit výzkum a podívat se, co všechno může být ukryto pod pískem. Prozkoumali terén pomocí magnetometrie – technikou, která rozpozná různou hustotu půdy.
Oskenovali asi 50 ha města. Výsledky těchto skenů byly mnohem přesnější než to, co nasnímal předtím satelit. Z těchto snímků se dá zjistit, kdy stály chrámy, kde obytné budovy. Podařilo se odhalit Tanis do takových detailů, které do té doby nebyly možné.