- Led 25, 2021
- Pavel Felgr
- Zajímavosti
- 0 Comments
Hrobka KV62 faraona Tutanchamona obsahovala i koženou zbroj. V žádné jiné hrobce zatím nebylo nic podobného objeveno. Byla Tutanchamonova válečná zbroj vyrobena proto, aby sloužila jen na efekt, nebo se Tutanchamon chystal do války?
Tutanchamonova válečná zbroj byla zhotovena z více než 2000 kožených plátků, které byly sešity tak, aby se překrývali. Díky výstupkům pak nebylo možné plátky oddělit, takže byla pružná a odolná a chránila svého majitele před hroty šípů. Na svou dobu to byl unikátní výtvor.
Tutanchamonova válečná zbroj nebyla jen na efekt
Lucy Skinnerová (archeologická konzervátorka a specialistka na organické materiály) zkoumala dva kožené plátky podobných rozměrů pomocí zobrazení transformace odrazu. Výzkum ukázal, že plátky jsou téměř identické – měly stejný tvar, stejnou velikost a výstupky byly na stejném místě. To vedlo archeoložku k závěru, že se plátky vyráběly pomocí formy. Preciznost, síla a funkčnost této zbroje ukazují, že nešlo o sváteční oděv. Oděv připodobnila ke staroegyptské podobě kevlarové vesty.
Ve skladovacích prostorách nového velkého muzea v Káhiře objevila Prof. Salima Akrimová Tutanchamonův luk s vyobrazením jeho nepřátel. Na dolní části luku jsou vyobrazeni Núbijci, kteří byli nepřáteli Egypta na jihu. Na horní část luku jsou zobrazení Asiaté a někdy i Libyjce. I když tento luk nebyl nikdy použit v boji, jedná se podle profesorky Akrimové o významnou stopu. Představuje totiž zemi a faraona v ohrožení.
Vzpoury v Núbii, která byla v době faraona Tutanchamona egyptskou kolonií, ohrožovaly dodávky zlata a vzácného zboží. Na severozápadě zase neustále hrozil vpád libyjských kmenů, které podnikali nebezpečné výboje na egyptské území. Navíc na východě rostla Chetitská říše a přibližovala se stále více k egyptské hranici. To byl možná důvod, proč byl Tutanchamon pohřben s celým arzenálem zbraní – desítky luků, stovky šípů, štítů a bumerangů.
Vedl tedy Tutanchamon armádu do bitvy?
Odpověď na tuto otázku je v Thébách – v rozvalinách chrámu v Luxoru. Ve své době zde všichni faraoni chtěli zanechat po sobě stopu. Staveb, které nechal postavit Tutanchamon se nedochovalo příliš (díky tomu, že faraoni rádi používali starší stavby pro svoji propagaci).
Archeolog Ray Johnson dvacet let vyhledával v Luxoru stopy po stavbách Tutanchamona a restauroval bojové výjevy. Na některých reliéfech jsou například ruce nepřátel nabodnuté na kopích nebo zajatec visící v kleci na lodním stěžni. Egyptolog Dr. Aidan Dodson se domnívá, že nejde jen o propagandu. Je přesvědčen, že jde o výjevy z konkrétního válečného tažení, kde byl Tutanchamon osobně přítomen.