- Bře 10, 2013
- Pavel Felgr
- Egyptská řemesla
- 0 Comments
Chléb a pivo tvořily základní složku egyptské stravy. “Chléb a pivo” – toto spojení je hieroglyfickým písmem vyryto ve všech mastabách. Každá rodina si většinou pekla vlastní chléb, takže pekařství bylo vzácným povoláním. Práci pekaře si ukážeme na příběhu jistého pekaře Apopa z Théb (Vasetu).
Apop má obchůdek za karnackým chrámem. Je jedním z mála pekařů ve městě. Kvalitní a různorodou nabídkou si vydobyl přízeň zákazníků, přestože si všichni Egypťané obvykle pekli vlastní chléb. Apopův obchod ale vzkvétá, jelikož tento pekař nabízí vlastní druhy pečiva, které jinde nejsou k dostání.
Konkurence je však velká, protože na trhu se dají koupit i chutné druhy chleba, které se dovážejí z Přední Asie. Jako každý správný pekař má Apop vlastní zásoby zrní ve skladu, který přiléhá k obchodu. Ječmen (it), pšenici (sut) a špaldu (boti) – druh pšenice s rozpadavým klasem – si nechává dovážet z nejlepších polností v kraji. Veškeré zrní pročistili jeho pomocníci.
Apop se pyšní tím, že pečivo připravuje z té nejkvalitnější mouky. Brzy ráno nasypou řemeslníci zrní do velkého kamenného hmoždíře. Přesně takovou dávku, jakou potřebují na výrobu pečiva pro daný den. Zrní v pravidelném rytmu drtí těžkými, dva lokty dlouhými palicemi. Na tuto vyčerpávající práci navazuje oddělování zrna od plev, o které se postarají ženy. Ani tato práce není jednoduchá, protože musí dát stranou otruby pro zvířata a nechat pouze zrní vhodné ke mletí.
Apop na tyto přípravy osobně dohlíží. Jelikož je tento pekař zároveň mlynářem tak ví, že dobrá pověst jeho chleba záleží na kvalitě mouky. Rozdrcené a proseté zrní se vloží do kamenného koryta. V něm ženy velkým kamenem zrní rozemílají, do druhého koryta sesypávají získanou mouku. Mouka se proseje a vše se znovu opakuje, dokud není mouka dostatečně jemná. Kvalitu mouky samozřejmě hodnotí Apop.
Výborné kuželovité chleby
Zatímco se připravuje mouka, přináší pekařova žena kuželovité chlebové formy a rozkládá je do pecí. Když se jí zdá, že formy mají správnou teplotu, rychle je vloží do otvorů speciální dřevěné desky. Na to už čeká Apop a do forem nalije kvašené těsto, které vypracoval spolu s několika pomocnicemi.
Tyto keramické formy měly kónický tvar, a dvě tvořily dohromady jednu formu, neboť se přikládaly ústím k sobě. Naplněné formy Apop vkládá do pecí. Teď již nezbývá než čekat, až se chleba upeče. Po dopečení se bochníky vyjmou z pecí a jeho žena je důkladně přepočítá. V Egyptě se totiž přepočítává všechno. Nyní může pekařství přivítat první zákazníky.
Pečivo nejrůznějších tvarů
Apop je pověstným pekařem nejen díky svému výbornému chlebu, ale i kvůli dalším originálním výrobkům. Stal se skutečným mistrem ve výrobě chleba nejrůznějších tvarů. Vyráběl chléb ve tvaru hrocha, lotosového květu, loďky nebo chrámu. l jeho sladkosti jsou skutečnou lahůdkou, ať už jsou medové, ovocné, mléčné nebo máslové. Vyrábí také vaječné oplatky, které jsou oblíbené zvláště mezi dětmi. Apop má dobré srdce a nikdy nezapomene podarovat chlebem místní chudáky. Ve městě je totiž plno venkovanů i cizinců, kteří sem přišli hledat štěstí v domnění, že ve městě snadno zbohatnou.
Žena rozemílající zrní