- Zář 22, 2012
- Pavel Felgr
- Faraoni Staré říše
- 0 Comments
Raneferef byl nejstarší syn Neferikarea (Nefer ir ka Ra) a Chentkaus II. a je znám také pod jménem Neferefre. Archeologové došli (podle dostupných důkazů) k závěru, že nedokončená pyramida patří právě jemu. Raneferef (Neferefre) umírá kolem 20 let a pyramida ještě zdaleka není hotova. Po jeho předčasné smrti ho vystřídal na trůnu jeho mladší bratr Niuserre.
Abúsírské papyry, které objevili archeologové v chrámu Chentkaus II. potvrzují vládu tohoto faraona. Archeologové tyto papyry datují do konce 5. dynastie a zmiňují se mimo jiné o zádušním chrámu Raneferefa. Na jeho výzkumu se podílel i český egyptolog Miroslav Verner.
Raneferef v chronologii
Faraon je uveden na všech královských seznamech, jen pořadí se občas liší.
- Královský seznam z Abydu (sepsaný za Sethi I.) uvádí Raneferefa mezi Neferirkarea a Niuserrea
- Sakkárský seznam (sepsaný za Ramesse II.) uvádí mezi Raneferem a Neferirkarem ještě Šepseskarea
- Turínský papyrus – uvádí jméno faraona, ale je ztraceno v mezeře
Pyramida přestavěná na mastabu
Raneferova pyramida (nedokončená) byla v čase smrti faraona nedokončená. Jeho mladší bratr Niuserre ji přestavěl na mastabu. V zádušním chrámu byly objeveny mj. papyrový archív a soubor kamenných soch. Je zajímavé, že v jeho malém zádušním chrámu sloužilo na 200 kněží. Zajímavostí je, že byla třetí pyramidou v řadě pyramid, jejichž severozápadní rohy tvoří osu, která směřovala do Heliopole, centra boha Rea.
Ještě 200 let po své smrti byl Raneferef uctíván. Kvůli Raneferefovi se pořádají (i po takové době) různé oslavy a svátky.

Hrobka: Raneferefova pyramida
Předchůdce: Šepseskare
Nástupce: Niuserre
Doba vlády: 7 let
Manželka: Chentkaus III.