- Čvc 10, 2021
- Pavel Felgr
- Faraoni Střední říše
- 0 Comments
Turínský papyrus obsahuje mezi jmény faraonů jedno, které téměř nikdo nezná – Sebeknofru. Amenemhet III. vládl Egyptu téměř 50 let a po jeho smrti nastoupili na trůn jeho děti – napřed Amenemhet IV. Ten ale zemřel bez mužského potomka a tak na trůn usedla Sebeknofru – dcera Amenemheta III. Právě ona byla posledním žijícím příslušníkem 12. dynastie, která ukončila období Střední říše.
Cesta Sebeknofru na trůn
Předčasná smrt Amenemheta IV. otevřela otázku, kdo usedne na egyptský trůn. Egypťané raději nechali vládnout ženu, než aby zemi zevnitř rozdělil nějaký ambiciózní vojevůdce. Tak usedla na trůn právě Sebeknofru – první faraonka v dějinách starověkého Egypta. Její vláda podle papyru trvala 4 roky.
Její jméno je neobvyklé – skládá se ze “Sebek (Sobek)” což byl krokodýlí bůh a “nefru” znamená krásná. Mohli bychom to tedy přeložit jako “Kráska krokodýlího boha”. Krokodýl byl ve starověkém Egyptě velmi uctívaný, krokodýli jsou silní, velcí a divocí. Zvolila tedy jméno proto, že jí dodávalo auru síly a moci?
Avaris – socha krokodýlí královny
V Avaris byla objevena socha krokodýlí královny, která se od ostatních soch faraonek liší. Ostatní faraonky se nechávaly zobrazovat s plochou hrudí jako muži. Socha krokodýlí královny je ale oblečena v ženských šatech s pruhy látky přes prsa, štíhlý pas a plné boky. Zdá se, že Sebeknofru dokázala spojit ženskou přirozenost a funkci faraonky.
Po její smrti nastoupila nová – 13. dynastie – ale mnoho faraonů přijalo (po vzoru Sebeknofru) jméno krokodýlího boha.
Hrobka: neurčena
Předchůdce: Amenemhet IV.
Nástupce: Sechemre-Chutai
Doba vlády: 7 let